Ovládnite poľský online trh pomocou Ceneo.pl

Ak sa v ecommerce svete už chvíľu pohybujete, viete, že vybudovanie e-shopu nestačí. Jedným zo základných krokov je rozšírenie obchodných sietí o cenové porovnávače. Ak predávate v Poľsku, je využitie Ceneo.pl takmer nevyhnuteľnosťou. Pozrime sa, aké má tento najvýznamnejší poľský porovnávač požiadavky.

Ako inzerovať na Ceneo.pl

V článku S Mergadom do zahraničia: Poľsko #1 sme si povedali, že Poliaci najradšej nakupujú na Allegro. Jednotkou medzi porovnávačmi a teda ďalšou dôležitou platformou, vďaka ktorej oslovíte nových zákazníkov, je Ceneo.pl.

Ceneo umožňuje porovnať ponuky produktov z viac ako 18 tisíc poľských e-shopov. Jeho užívatelia môžu porovnávať ceny takmer 25 miliónov produktov, čo je 15 až 20 % celého e-commerce. Ceneo funguje rovnako ako vám známe porovnávače: na produktovej karte radí obchody podľa „najlepšieho“ - radí ich po porovnaní hodnôt CPC jednotlivých ponúk, hodnotenie zákazníkov a ceny produktov. Aby ste sa dostali do týchto predných priečok, musíte podľa Adama Funioka ua preklik platiť od 0.27zł. V predvianočnej sezóne Ceneo zdražuje cenu preklik v priemere o 10 – 20 % základu. Základným biddingom sa teda na predné pozície nedostanete – aby sa v boxe „wybrane oferty“ zobrazil váš tovar, je potrebné zainvestovať do nákladnejšieho biddingu. Od 6. januára 2019 Ceneo ceny za CPC zvýši: v období január – október sa CPC zdvihne o 7 % a vo vianočnej sezóne o 9 %.

Zaufane Opinie

Aby bolo možné poskytnúť názory zákazníkov na kvalitu prebehnutých nákupov, spustilo Ceneo v roku 2009 program Zaufane Opinie. Ide o hodnotenie e-shopov, ktorým Ceneo odporúča obchody, ktoré majú najvyššiu mieru dôvery zákazníkov (v SR na tomto princípe funguje Overené zákazníkmi Heureky). Nezabudnite, že klienti zdieľajú pozitívne i negatívne skúsenosti. Poskytuje im preto všetko, čo k nákupu potrebujú a aktuálnosť všetkých zasielaných informácií starostlivo dodržuje. Toho docielite pomocou správne vyplnených elementov vo vašom dátovom feede.

Príklad Zaufane Opinie. Zdroj: ceneo.pl

Je to o kvalitných dátach...

Aby ste mohli svoj tovar na porovnávačoch inzerovať je potrebné predávať informácie medzi e-shopom a porovnváčom pomocou dátového feedu. Často používaný typ je XML. Tento dátový súbor s informáciami o vami predávanom tovare obsahuje elementy s jeho názvom, popisom, cenou, dátumom dodania, kategórií, kam tovar patrí a mnohé ďalšie. Odlišuje ho tak od ďalších položiek a zároveň priraďuje do kategórie s rovnakými produktmi. Nezabudnite, že čím presnejší je XML feed, tým väčšia je šanca, že zákazník vašu ponuku nájde. Využite všetky elementy k popisu vašich produktov – a to aj voliteľných. Uľahčíte tým zákazníkovi výber vášho e-shopu i nákup v ňom.

Ktoré elementy sú v XML feede pre Ceneo povinné:

  • ID
  • PRICE
  • URL
  • ATRYBUTY

Jednou z najdôležitejších informácií sú potom atribúty (<attrs>), ktoré hrajú veľkú roľu v procese integrácie ponúk. Tri hlavné atribúty sú: výrobca, kód výrobcu a EAN (ďalší nájdete v špecifikácii Ceneo).

Voliteľne môžete vyplniť informácie o elementoch:

  • <avil> - dostupnosť
  • <set> - set
  • <weight> - váha
  • <imgs> - informácie s odkazom na fotky
  • <desc> - popis

...a tiež o tom nerobiť to ručne

Prakticky každý porovnávač má iné požiadavky týkajúce sa XML feedu. Pri expanzii na ďalšie trhy je teda ťažké manuálne pripravovať feed pre každý porovnávač zvlásť a pravidelne ho aktualizovať. S Mergadom prevediete zmeny v dátových feedoch pre cenové porovnávače bez zásahu vývojára. Dokážete s ním spravovať a vylepšovať vašu inzerciu online a s neobmedzeným počtom užívateľov. Okrem platformy samotnej ponúka Mergado radu užitočných aplikácií, ktoré rozširujú jeho funkcie o nové nástroje a pomáhajú tak navyšovať jeho úžitok pre váš e-shop.

 

Buďte v Poľsku vidieť a inzerujte na Ceneo.pl. Ak sa tento vysoko konverzný kanál rozhodnete používať, buďte stopercentne pripravení. Aké ďalšie aspekty online predaja v Poľsku musíte poznať, vám povie náš článok S Mergadom do zahraničia: Poľsko #2.

Pridať nový komentár