Ovládnite XML feed

Do slovenského e-commerce rybníka denne pribúda mnoho nových rýb. Ak patríte medzi nich a potrebujete – najmä práve pred Vianocami – pomôcť sa zorientovať v dôležitých termínoch a pojmoch, máme pre vás článok, ktorý sa zaoberá XML feedmi – jedným z najdôležitejších pojmov pre inzerciu tovaru.

Čo je XML feed

XML feed je dátový súbor obsahujúci informácie o tovare z vášho e-shopu. Vyplnením názvu, popisu ceny, dátumu dodania, kategórie atď. svoje produkty odlíšite od ďalších položiek.

Štruktúra XML feedu pre Heureku. Zdroj: sluzby.heureka.cz

K čomu slúži XML feed?

Ak chcete inzerovať na cenových porovnávačoch, potrebujete XML feed na prenos dát medzi e-shopom a porovnávačom. Je tiež dôležitý na priradenie produktov do ich kategórií, čo uľahčuje orientáciu zákazníkov. Ďalšou možnosťou je spracovanie dátových súborov od dodávateľov pre import do e-shopu – viz. naše články o Custom formáte a vyladení feedu pre Shoptet.

Vaše údaje pre cenový porovnáva

V rámci registrácie obchodu na webe porovnávača je tiež nutné uviesť URL XML exportu. Touto cestou si bude cenový porovnávač sťahovať informácie o vašom tovare. URL XML exportu nájdete v administrácii vášho e-shopu. Ak neviete, kde, obráťte sa na poskytovateľa vášho riešenia. Ako vedie cesta vášho XML feedu, sme si predn časom ukázali na blogu.

Elementy

Elementy sú časťou XML feedu obsahujúce vždy jednu konkrétnu informáciu o produkte (napr. názov, cenu a pod.). Každý cenový porovnávač má trochu iné elementy i ich štruktúru. Mergado vie elementy medzi jednotlivými porovnávačmi prevádzať a umožňuje vám tak rozšíriť svoju inzerciu na viac vyhľadávačoch.

Využite Mergado

Mergado môžeme vnímať ako prostredníka medzi e-shopom a cenovým porovnávačom. Nemalá časť jeho kvalít spočíva v prehľadnej práci s XML feedmi a ich hromadných úpravách tak, aby vyhovovali jednotlivým cenovým porovnávačom. Aplikácie možnosti úpravy XML feedu ďalej rozširujú. S Mergadom je tiež ľahké chyby v XML feede nájsť a odstrániť. Písali sme o tom v článkoch Ako opraviť časté chyby v XML feede . a Ako opraviť časté chyby v XML feede II.

Z dôvodu výskytu citlivých dát sa majitelia e-shopov často uchyľujú k zaheslovaniu XML feedu. V istých chvíľach nastáva potreba XML feed načítať, aj keď je na strane e-shopu sťahovanie obmedzené iba pre určité IP adresy. Ako si poradiť so zabezpečeným feedom sme si na blogu Mergada popísali nedávno.

Máte nejaké otázky ohľadom práce s XML feedom v Mergade? Napíšte nám na support alebo zavolajte.

 

Pridať nový komentár