S Mergadom do zahraničia: Rakúsko (časť 2.)

V prvom dieli informácií pre vstup na rakúsky online trh sme si popísali základy pre vaše obchodovanie. Dnes si ukážeme, aké platby v Rakúsku najviac fungujú a akú dopravu tu používať. Na záver pre vás opäť máme niekoľko tipov na to, ako upútať čo najviac rakúskych zákazníkov.

Dopravcovia a druhy platby

Doprava

Rakúsko sa pyšní veľmi kvalitnou infraštruktúrou v mestách i na vidieku. Tento fakt a precíznosť logistiky miestnych zásielkových služieb z neho podľa klasifikácie Svetovej banky robia 7. štát s najlepšou dopravou tovaru.

Pri doprave zásielok Rakúšania veria rakúskej pošte a súkromným dopravcom (DHL, DPD, Hermes atď.)

Platobné metódy

Pri platení tovaru online Rakúšania očákavajú, že transakcie prebehnú bezpečne, lacno a bezproblémovo. Výsledkom je, že e-shopy poskytujú rôzne platobné metódy, v priemere 3-4 rôzne možnosti. Podľa článku export.gov sa dôraz Rakúšanov na platbu v hotovosti pri dodaní tovaru znížil za posledné desaťročie z 14% na 3%. Pri nakupovaní online 81% zákazníkov používa platbu faktúrou. 58% z nich využíva platbu kreditnou kartou a 41% PayPal. Nasleduje inkaso, dobierka a okamžité prevody.

Najobľúbenejšie platobné metódy v Rakúsku. Zdroj: www.eshopworld.com/blog-articles/austria-ecommerce/

Najpredávanejší tovar

V minulých rokoch Rakúšania najčastejšie nakupovali módu (podľa webu eshopworld.com 1,2 miliardy dolárov za minulý rok) a elektroniku (1,1 miliardy dolárov). Podľa prieskumu Ecommerce Foundation a webe Statista boli v roku 2016 najpopulárnejšie tieto produktové skupiny:

 • Oblečenie
 • Obuv
 • Informačné technológie
 • Média
 • Telekomunikácie
 • Dom a zahrada
 • Domáca elektronika
 • Zdravie a krása
 • Spotrebná elektronika
 • Hračky
 • Ostatné
Najpredávanejší tovar v Rakúsku v roku 2016. Zdroj: Ecommerce Foundation and Statista 2016

Mergado tipy

Pochopte odlišnosti Rakúska

Samozrejme. Pri expanzii do všetkých krajín je potrebné chápať miestne špecifiká. Z uhlu online obchodovania bývajú podmienky v Rakúsku považované za veľmi podobné tým nemeckým. Napríklad trendy v Nemecku ovplyvňujú tie rakúske. Rakúšania, rovnako ako Nemci, očakávajú možnosť bezplatného kontaktu podpory na rakúskom telefónnom čísle.

Niektoré úskalia sú však iné a je potrebné ich poznať. V Rakúsku je pre obchodníkov nezákonné účtovať poplatky za platby. Dĺžka zákonnej lehoty pre vrátenia tovaru bez udania dôvodu je 7 dní – susednom Nemecku je to však 14 dní, práve to je jeden z veľkých dôvodov, prečo Rakúšania nakupujú na nemeckých e-shopoch. Dajte svojim zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní a zvýšte tým šancu na získanie viac klientov.

Deň eCommerce

Deň eCommerce je najdôležitejšia online marketingová udalosť v Rakúsku. Každý rok ju organizuje Handelsverband. Od minulého roku sa táto udalosť koná s dňom Nákupy Google. Je to teda vhodné miesto pre získanie aktuálnych informácií a nových kontaktov.

Rakúska doména

Tento tip bude užitočný najmä tým, kto chcú predávať (alebo už predávajú) na nemeckom i rakúskom trhu zároveň. Prevádzkovať e-shop na nemeckej (.de) i rakúskej (.at) doméne je pomerne nákladné. Na začiatku preto internetový obchod stačí vybudovať na nemeckej doméne. Pretože Rakúšania sú zvyknutý často nakupovať na nemeckých e-shopoch, nájdu si tu váš tovar ľahko.

 

Rakúsko je vyspelá a ekonomicky silná krajina. Ak si Rakúšania získajú dobrý vzťah k vašej značke, nebude im vadiť si priplatiť za kvalitu. Ak už máte skúsenosti z online predaja – najmä z Nemecka – preneste do Rakúska tie najlepšie z vašich zavedených postupov. Získate veľa lojálnych zákazníkov na vysokej ekonomickej úrovni.

Pridať nový komentár