Ako na cenové porovnávače (8.diel) - Nastavenie cien preklikov v Mergade

Ako začať s biddingom

Pokiaľ nie ste skúsený marketér, prvé čo vás asi napadne, je ako vlastne začať s biddingom. Črtajú sa otázky ako, ktorý tovar nabiddovať, akú zvoliť cenu za preklik, ako ďalej pracovať s touto cenou alebo ako rýchlo a efektívne zistiť pozície svojich produktov apod. Poďme si k tomu povedať niečo viac.

Prečo práve Mergado

Čo všetko aplikácia Mergado dokáže môžete nájsť v predstavení aplikácie. My sa teraz zameriame iba na výhody biddingu v Mergade. Stručne to sú:

  • Jednoduchosť, dokáže ho nastaviť každý priemerný užívateľ počítača a internetu ako takého.
  • Selekcia produktov - kľúčová časť, keďže chceme platiť len za prekliky na produkty ktoré nám zarábajú a nie naopak.
  • Rýchlosť akou vieme upraviť aj veľký objem dát, teda produktov, v podstate v reálnom čase.

Napr. jeden deň nastavíme hodnotu CPC pre všetky chladničky značky XY na 0,5€. Na druhý deň sa pozrieme na Heureku a zistíme, že táto čiastka nestačí nato aby sme boli v TOP 3 porovnaní s inými e-shopmi (dajme tomu, že je to náš cieľ pre chladničky značky XY) a dvoma klikmi v Mergade túto sumu navýšime.

PoznámkaPríklad s dvoma dňami je ilustračný, zmeny v Mergade by sa mali na Heureke zobraziť maximálne v ráde pár hodín. Heureka sťahuje feedy cca každé 2-3 hodiny.

Nastavujeme ceny ze prekliky

Predtým ako si ukážeme vo videu ako si nastaviť ceny za prekliky, pripomeňme si základné podmienky biddingu na Heureke. Spomeniem ešte to, že pozíciu medzi TOP 3 e-shopmi ovplyvňuje nielen hodnota CPC ale aj cena, dostupnosť a recenzie obchodu.

Pokiaľ ste napr. na prvej pozícii, v TOP 3, a máte nastavenú hodnotu CPC na 3€, oproti e-shopu, ktorý je druhý platíte čiastku väčšiu len o minimum kategórie. Čiže ak má e-shop na druhom mieste nastavenú hodnotu CPC na 0,6 vy platíte len 0,6 + minimum kategórie.

V úvode som spomenul pár otázok, ktoré možno napadnú každého kto začína s nastavovaním cien za prekliky. Keď sa nad tým zamyslím napadne ma toto:

  • Z logiky veci vyplýva, že budeme chcieť biddovať len tovar, ktorý vytvára zisk.
  • Bidding v praxi je častou vecou metódy pokus-omyl. Skúšate ho zvýšovať, prípadne znížovať podľa toho či ste dosiahli pozíciu ktorú ste chceli. Ďalej je možné CPC postupne vylaďovať tak aby ste platili rozumné peniaze za určitú pozíciu.
  • Nemusíte totižto byť pri každom produkte na prvom mieste, v rámci spravovania rozpočtu vám môže stačiť druhé alebo tretie miesto. Stále totiž budete v oranžovom rámčeku čo je známka toho, že ste podľa Heureky kvalitný obchod.
  • Heureka ponúka generovanie Sortiment reportu. Skvelá vec v ktorej sa dajú vyčítať kľúčové údaje ako počet konkurentov ponúkajúcich produkt, pozície na produktových kartách, možnosť zoradiť tovar podľa popularity produktu a mnoho iných.

Ukážka nastavenia ceny za preklik

Záver

Druhý diel o biddingu aj s komentovaým videom je za nami. Verím, že vám pomôže pochopiť nastavenie cien za prekliky v aplikácii Mergado a celkovo princíp biddingu na cenovom porovnáči Heureka.

Pridať nový komentár