Dostaňte e-shop na medzinárodný trh pomocou ShopAlike

Slovenská e-commerce v súčasnosti významne rastie. Ak ste sa rozhodli dobiť zahraničné trhy a premýšľate, na čo sa v rámci nových stratégií sústrediť, spoznajte možnosti expanzie so ShopAlikom. Spoločne s jeho špecialistkou Miroslavou Birešovou sme pre vás vytvorili sprievodcu podmienkami, ktoré musí expandujúci e-shop spĺňať a tipy, ako toto nastavenie ovládnete s Mergadom.

Prvý krok je prieskum cieľového trhu

Rapídny záujem o online nakupovanie priniesol v Európe medziročné zvýšenie cezhraničného predaja. V súčasnosti predstavuje vyše 23 % z celkového predaja a e-shopárom dáva jasný signál, že sa oplatí posunúť biznis na európske trhy.

Efektívna expanzia si vyžaduje investovanie času a kvalitnú prípravu. Tento názor potvrdzuje aj Miroslava Birešová, Partner Manager zo spoločnosti ShopAlike, ktorá dodáva:

 

Majiteľ e-shopu by mal riešiť príchod na zahraničný trh minimálne 2 až 3 mesiace pred hlavnou sezónou roka. Tá sa spúšťa zvyčajne na jeseň a práve letné obdobie je ideálne na presun obchodu na cieľový trh. Kľúčovým krokom je takisto prispôsobiť značku špecifickým požiadavkám jednotlivých krajín.”

Myslite na špecifické podmienky každého trhu

Kým na Slovensku je častým spôsobom doručenie tovaru na dobierku, v Nemecku je táto možnosť využívaná vo veľmi malej miere. Až 57 % nemeckých zákazníkov preferuje platbu cez službu PayPal a oceňuje širšiu ponuku platobných metód.

Pri expanzii sa často skloňuje východoeurópsky región. Zďaleka to nie je jediný smer, ktorým sa musíte uberať. Vysoký potenciál pre expanziu prinášajú severské štáty, ktoré narozdiel od Nemecka či Rakúska nevyžadujú znalosť domáceho jazyka. Krajiny ako Švédsko, Nórsko, Dánsko a Fínsko využívajú angličtinu nielen v bežnej komunikácií, ale aj pri online nakupovaní, ktoré tvorí skoro 70 % z ich celkového predaja.

 

Naplánujte si expanziu so ShopAlikom

Využitie ShopAliku, ktorý je zastúpený v 13 európskych krajinách, ponúka slovenským e-shopom jednoduchú možnosť ako preraziť za hranice. Expanzia pritom nemusí byť príležitosť len pre veľké značky. Nenáročný vstup na medzinárodné platformy využívajú aj menšie obchody, ktorým sa dokáže po úspešnom zalistovaní a optimalizovaní inzercie zvýšiť vizibilita.

Aký je postup pre zalistovanie e-shopu do ShopAliku?

1. Kontaktujte ShopAlike so žiadosťou o expandovanie na zahraničnú platformu spolu s informáciami o aktuálnej alebo pripravovanej značke.
2. Vyplňte zmluvu o rozšírení predaja.
3. Tím ShopAliku následne vytvorí obchod priamo v systéme a skontroluje feed vášho e-shopu.
4. Po jeho založení získate asistenta, s ktorým riešite celú správu inzercie. Kvalifikovaný odborník vám poradí pri úprave feedu, zanalyzuje informácie o konkrétnom trhu, pomôže s nastavením CPC a optimalizovaním kampaní.

Celý proces trvá od niekoľkých dní až po týždeň závisí to od stavu feedu, cez ktorý berie ShopAlike produkty.

Prehľadné partnerské rozhranie ShopAlike, kde nájdu klienti všetky dôležité dáta a procesy. Zdroj: https://www.shopalike.sk/

Preniknite na zahraničný trh s bezchybným feedom

Častú prekážku pri zalistovaní obchodu vytvárajú nedostatočné informácie vo feede a nízke znalosti predajcov o dôležitosti parametrov. Systém kvôli tomu nedokáže produkty e-shopu zaradiť hlbšie a stáva sa menej viditeľným.

 

“Feedy so základnými parametrami ako cena, názov a identifikačné číslo produktu na zaradenie nestačia. Pre lepšie zapojenie by mal klient poskytnúť širšie informácie, napr. o farbe, veľkosti, materiáli, čase či cene dodania. Problémom je aj nesprávne či vynechané naplnenie už vytvoreného parametru,” dopĺňa Miroslava Birešová.

 

Slovenské štandardy kvality feedu sú oproti iným krajinám stále nízke, príkladom prísnych kritérií je Nemecko. Smerujete práve na tento trh? Nastavte feed do potrebnej kvality pomocou pravidiel v Mergade. Prázdne parametre naplníte pomocou pravidiel Prepísať alebo Hromadne prepísať podľa výberov. Vyladený feed tak dokáže výrazne zlepšiť výsledky konverzií – vaše produkty tak dostanete hlbšie do podkategórií, ktoré vám prinesú kvalitnejšiu návštevnosť a vyššie čísla predaja.

Nastavenie exportu v Mergade s výstupným formátom ShopAlike.

Tým, že si pre ShopAlike vytvoríte bezchybný feed, získate značnú výhodu – ak je stopercentne pripravený pre jednu platformu, dokážete ho skopírovať aj na ďalšie verzie. Systém navyše zaradí produkty podľa ideálneho feedu aj do platforiem iných štátov a majiteľ e-shopu nemusí skúmať ich požadované kritéria.  

Zviditeľnite sa pre budúcich zákazníkov

Jednou z odporúčaných a bezplatných služieb na ShopAlike je Sales tracking. E-shopárom poskytuje partnerské rozhranie, kde si dokážu nastaviť množstvo funkcií bez pomoci vývojára.

Sales Tracking a partnerské rozhranie umožňuje:

  • korigovať CPC – ak má užívateľ feed bidding, vie si cenu za preklik nastaviť sám a riadiť tým náklady či doladiť sezónne ceny produktov
  • nastaviť rozpočet
  • meniť údaje o spôsoboch platby a dopravy
  • optimalizovať e-shop pomocou sledovacieho kódu – v rozhraní klient sám sleduje procesy a zmeny za vybrané obdobie (napr. čas nákupu, priemerný či najviac nakupovaný produkt či priemernú výšku košíka)
  • pracovať s odporúčaním, ktoré systém ShopAliku vyhodnotí na základe výsledkov zo sledovacieho kódu
Tím ShopAlike zlepšuje každý mesiac užívateľskú spokojnosť s partnerským rozhraním – vizuál nového nástroja Odporúčania. Zdroj: https://www.shopalike.sk/

Každý online obchod má možnosť získať jedinečný sledovací kód, ktorý si klient implementuje cez Google Tag Manager alebo vloží na stránku s pomocou IT odborníka. Pri expandovaní s novou doménou pridelí ShopAlike obchodníkovi ďalší unikátny kód a zaistí tým užitočné výsledky zo zahraničného predaja.

 

Expanzia je pre e-shop veľkou výzvou a prináša potenciál zlepšiť vaše podnikanie. Rozmýšľate, ktorá lokalita je pre váš obchod najvýhodnejšia? Preskúmajte možnosti zahraničia s Mergadom a nájdite vhodný trh pre váš rastúci biznis.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Veľký prehľad slovenskej e-commerce v roku 2020

Slovenský online trh si vytvoril v posledných rokoch silné miesto na mape európskej e-commerce. Cieľom zahraničných obchodníkov je vďaka nízkym nákladom na správu e-shopu a rýchlemu tempu rastu, ktoré medziročne stúplo na 16%. Využite jeho potenciál a naštartujte podnikanie na Slovensku.

25.11.2020
Využite ShopAlike na expanziu do zahraničia

Porovnávač Shopalike je jedným z veľkých hráčov nemeckého online trhu. Jeho služby zamerané na módu a nábytok využívajú nakupujúci v 13 európskych krajinách. Ak so svojim e-shopom uvažujete nad inzerciou tovaru práve tu, sledujte, na čo všetko sa máte zamerať.

17.04.2020
Ako na ShopAlike – rozhovor Daniela Zreláková, Visual Meta

Nedávno sme podnikli pracovnú cestu do Berlína. Stretli sme sa pri nej tiež s Danielou Zrelákovou zo spoločnosti Visual Meta. Táto nemecká spoločnosť prevádzkuje ShopAlike, ktorého služby využívajú klienti v 13 európskych štátoch.

26.07.2018

Pridať nový komentár