Dostaňte e‑shop na medzinárodný trh pomocou ShopAlike

Petra Marková
16. 6. 2020
4 minúty čítania
Dostaňte e-shop na medzinárodný trh pomocou ShopAlike

Slovenská e‑commerce v súčasnosti významne rastie. Ak ste sa rozhodli dobiť zahraničné trhy a premýšľate, na čo sa v rámci nových stratégií sústrediť, spoznajte možnosti expanzie so ShopAlike. Spoločne s jeho špecialistkou Miroslavou Birešovou sme pre vás vytvorili sprievodcu podmienkami, ktoré musí expandujúci e‑shop spĺňať a tipy, ako toto nastavenie ovládnete s Mergadom.

Slovenská e‑commerce v súčasnosti významne rastie. Ak ste sa rozhodli dobiť zahraničné trhy a premýšľate, na čo sa v rámci nových stratégií sústrediť, spoznajte možnosti expanzie so ShopAlikom. Spoločne s jeho špecialistkou Miroslavou Birešovou sme pre vás vytvorili sprievodcu podmienkami, ktoré musí expandujúci e‑shop spĺňať a tipy, ako toto nastavenie ovládnete s Mergadom.

Prvý krok je prieskum cieľového trhu

Rapídny záujem o online nakupovanie priniesol v Európe medziročné zvýšenie cezhraničného predaja. V súčasnosti predstavuje vyše 23 % z celkového predaja a e‑shopárom dáva jasný signál, že sa oplatí posunúť biznis na európske trhy.

Efektívna expanzia si vyžaduje investovanie času a kvalitnú prípravu. Tento názor potvrdzuje aj Miroslava Birešová, Partner Manager zo spoločnosti ShopAlike, ktorá dodáva:

Majiteľ e‑shopu by mal riešiť príchod na zahraničný trh minimálne 2 až 3 mesiace pred hlavnou sezónou roka. Tá sa spúšťa zvyčajne na jeseň a práve letné obdobie je ideálne na presun obchodu na cieľový trh. Kľúčovým krokom je takisto prispôsobiť značku špecifickým požiadavkám jednotlivých krajín.”

Myslite na špecifické podmienky každého trhu

Kým na Slovensku je častým spôsobom doručenie tovaru na dobierku, v Nemecku je táto možnosť využívaná vo veľmi malej miere. Až 57 % nemeckých zákazníkov preferuje platbu cez službu PayPal a oceňuje širšiu ponuku platobných metód.

Pri expanzii sa často skloňuje východoeurópsky región. Zďaleka to nie je jediný smer, ktorým sa musíte uberať. Vysoký potenciál pre expanziu prinášajú severské štáty, ktoré narozdiel od Nemecka či Rakúska nevyžadujú znalosť domáceho jazyka. Krajiny ako Švédsko, Nórsko, Dánsko a Fínsko využívajú angličtinu nielen v bežnej komunikácií, ale aj pri online nakupovaní, ktoré tvorí skoro 70 % z ich celkového predaja.

Naplánujte si expanziu so ShopAlikom

Využitie ShopAliku, ktorý je zastúpený v 13 európskych krajinách, ponúka slovenským e‑shopom jednoduchú možnosť ako preraziť za hranice. Expanzia pritom nemusí byť príležitosť len pre veľké značky. Nenáročný vstup na medzinárodné platformy využívajú aj menšie obchody, ktorým sa dokáže po úspešnom zalistovaní a optimalizovaní inzercie zvýšiť vizibilita.

Aký je postup pre zalistovanie e‑shopu do ShopAliku?

1. Kontaktujte ShopAlike so žiadosťou o expandovanie na zahraničnú platformu spolu s informáciami o aktuálnej alebo pripravovanej značke.
2. Vyplňte zmluvu o rozšírení predaja.
3. Tím ShopAliku následne vytvorí obchod priamo v systéme a skontroluje feed vášho e‑shopu.
4. Po jeho založení získate asistenta, s ktorým riešite celú správu inzercie. Kvalifikovaný odborník vám poradí pri úprave feedu, zanalyzuje informácie o konkrétnom trhu, pomôže s nastavením CPC a optimalizovaním kampaní.

Celý proces trvá od niekoľkých dní až po týždeň závisí to od stavu feedu, cez ktorý berie ShopAlike produkty.

Preniknite na zahraničný trh s bezchybným feedom

Častú prekážku pri zalistovaní obchodu vytvárajú nedostatočné informácie vo feede a nízke znalosti predajcov o dôležitosti parametrov. Systém kvôli tomu nedokáže produkty e‑shopu zaradiť hlbšie a stáva sa menej viditeľným.

“Feedy so základnými parametrami ako cena, názov a identifikačné číslo produktu na zaradenie nestačia. Pre lepšie zapojenie by mal klient poskytnúť širšie informácie, napr. o farbe, veľkosti, materiáli, čase či cene dodania. Problémom je aj nesprávne či vynechané naplnenie už vytvoreného parametru,” dopĺňa Miroslava Birešová.

Slovenské štandardy kvality feedu sú oproti iným krajinám stále nízke, príkladom prísnych kritérií je Nemecko. Smerujete práve na tento trh? Nastavte feed do potrebnej kvality pomocou pravidiel v Mergade. Prázdne parametre naplníte pomocou pravidiel Prepísať alebo Hromadne prepísať podľa výberov. Vyladený feed tak dokáže výrazne zlepšiť výsledky konverzií – vaše produkty tak dostanete hlbšie do podkategórií, ktoré vám prinesú kvalitnejšiu návštevnosť a vyššie čísla predaja.

Tým, že si pre ShopAlike vytvoríte bezchybný feed, získate značnú výhodu – ak je stopercentne pripravený pre jednu platformu, dokážete ho skopírovať aj na ďalšie verzie. Systém navyše zaradí produkty podľa ideálneho feedu aj do platforiem iných štátov a majiteľ e‑shopu nemusí skúmať ich požadované kritéria. 


Zviditeľnite sa pre budúcich zákazníkov

Jednou z odporúčaných a bezplatných služieb na ShopAlike je Sales tracking. E‑shopárom poskytuje partnerské rozhranie, kde si dokážu nastaviť množstvo funkcií bez pomoci vývojára.

Sales Tracking a partnerské rozhranie umožňuje:

  • korigovať CPC – ak má užívateľ feed bidding, vie si cenu za preklik nastaviť sám a riadiť tým náklady či doladiť sezónne ceny produktov
  • nastaviť rozpočet
  • meniť údaje o spôsoboch platby a dopravy
  • optimalizovať e‑shop pomocou sledovacieho kódu – v rozhraní klient sám sleduje procesy a zmeny za vybrané obdobie (napr. čas nákupu, priemerný či najviac nakupovaný produkt či priemernú výšku košíka)
  • pracovať s odporúčaním, ktoré systém ShopAliku vyhodnotí na základe výsledkov zo sledovacieho kódu

Každý online obchod má možnosť získať jedinečný sledovací kód, ktorý si klient implementuje cez Google Tag Manager alebo vloží na stránku s pomocou IT odborníka. Pri expandovaní s novou doménou pridelí ShopAlike obchodníkovi ďalší unikátny kód a zaistí tým užitočné výsledky zo zahraničného predaja.


Expanzia je pre e‑shop veľkou výzvou a prináša potenciál zlepšiť vaše podnikanie. Rozmýšľate, ktorá lokalita je pre váš obchod najvýhodnejšia? Preskúmajte možnosti zahraničia s Mergadom a nájdite vhodný trh pre váš rastúci biznis.

Mohlo by vás zaujímať:

Petra Marková

Slovenský trh a ľubozvučnú slovenčinu má v MERGADE na starosti content špecialistka Petra. Textuje, bloguje, prekladá a s vášňou tvorí obsah na sociálne siete. A keď práve nehľadá tie správne slová, venuje svoj čas bytovej džungli, pečeniu, kaviarňam alebo cestovaniu.