Ako pristupovať k tvorbe e-shopu v aktuálnej dobe covidu

Využite rastúcu nákupnú silu e-commerce a obráťte sa s vytvorením internetového obchodu na profesionálov. V spolupráci s e-shopovou platformou FastCentrik, ktorá ponúka prenájom e-shopu už za 16 EUR, sme pripravili rozhovor s Liborom Zůbkom. Poradí vám, ako k tvorbe online značky v súčasnosti pristúpiť.

Libor Zůbek zodpovedá vo FastCentriku za vedenie produktu. Mergadu odpovedal na niekoľko otázok týkajúcich sa aktuálneho stavu e-commerce.

Aká je aktuálna situácia na českom e-commerce trhu?

Zo štatistík od Heureky a APEKu vyplýva, že na českom e-commerce trhu pôsobí už okolo päťdesiat tisíc e-shopov, čo je naozaj veľa. Otázkou však zostáva, koľko z týchto e-shopov sú tzv. čierne schránky, teda mŕtve e-shopy bez aktivity.

Avšak je jasné, že situácia zapríčinená koronavírusom mala a má veľký vplyv na e-commerce trh. Veľa firiem, ktoré boli donedávna iba kamennými obchodíkmi, si založila e-shop, aby aspoň z nejakej časti generovala príjem.

V čom sa teraz oplatí založiť si e-shop?

Vzhľadom k tomu, že sme teraz odkázaní na pobyt v našich domovoch a nemôžeme sa takmer pohnúť z obydlia, podpisuje sa to na veľkom raste dopytu predovšetkým v kategóriách: knihy, herné konzoly, stolné hry, potraviny, športové náradie, dom a záhrada, detský tovar a menšie spotrebiče. Tieto kategórie rastú skokom a sledujeme u nich zvýšený počet novo založených e-shopov.

Na čo sa zamerať pred založením e-shopu?

Pred samotným založením e-shopu je potrebné si zvoliť business plán. To znamená vedieť, aké produkty chcem ponúkať, komu ich chcem ponúkať, za akú cenu. Kľúčové je tiež vedieť, ako sa odlišujem od konkurencie a v čom sú moje benefity a silné stránky.

Ak mám v tomto jasno, môžem sa potom zamerať na výber platformy, analýzu konkurencie a ich riešenie a potrieb, ktoré na e-shop mám.

Mal by som vedieť, či si chcem nechať napojiť platobnú bránu, aké prepravné služby budem využívať, akú cenu za prepravu budem zákazníkom ponúkať, aké funkcie od e-shopu požadujem, či potrebujem pracovať s variantnými produktami alebo s viacerými cenníkmi, prípadne ak je nevyhnutné napojenie na niektorý z informačných systémov.

Akonáhle mám spísané všetky tieto požiadavky, môžem sa pustiť do výberu vhodného e-shopového riešenia.

Aké riešenie odporúčate zvoliť pre začiatok online podnikania?

Pre začínajúcich podnikateľov bez znalosti programovania a kódovania odporúčam jednoznačne prenájom e-shopu. Môžete sa tak sústrediť len na to, čo je podstatou vášho podnikania. Získate priestor povenovať sa obchodu, marketingu, budovaniu brandu či zákazníckej starostlivosti. Automaticky odpadá starosť o UX, dizajn, riešenie rozvoja e-shopu, delegovanie špecifikácií na programátorov a veľa starostí s tým spojených.

Ako náročné je taký e-shop založiť?

Rozdelil by som to na dve skupiny e-shopárov. Prvá skupina si chce pripraviť všetko podľa seba a prejsť si všetky nastavenia sama. Týmto klientom môže nastavenie zabrať jeden deň, ale aj mesiace. Záleží to na ich časových možnostiach a očakávania od samotného e-shopu. Niekto ho ladí pred spustením k úplnej dokonalosti na 150 % a niekto chce jednoducho predávať čo najskôr a e-shop priebežne zdokonaľuje až za behu.

Druhá skupina necháva založenie e-shopu na nás. My im pripravíme kompletný e-shop na spustenie a prípadne zrealizujeme aj grafiku na mieru tak, aby sa klienti nemuseli o nič starať. Vďaka tomu môžu pokojne už do týždňa predávať. Niektoré e-shopy sme spustili aj za tri dni vrátane výroby grafiky na mieru a komplexnej prípravy e-shopu.

Je to veľmi individuálne a záleží aj na prístupe samotného zadávateľa. Ak vie, čo od e-shopu očakáva a má všetko pripravené, je celý proces o to rýchlejší.

V čom tkvie vaša hlavná výhoda oproti konkurencii?

Pristupujeme ku klientom individuálne. Snažíme sa im pomôcť už na samotnom začiatku -⁠ s prípravou e-shopu pri založení DEMO účtu. K tomu im ponúkame tiež bezplatné školenia a zoznamovacie prezentácie s FastCentrik systémom.

Vďaka našej veľkosti u nás eshopy môžu rásť z prenajímaného e-shopu na upravitelnější hybridný e-shop, prípadne e-shop na mieru. To všetko rýchlo, bezproblémovo, pod jednou strechou.

Začínajúcim e-shopárom garantujeme vrátenie peňazí, ak si u nás založia e-shop a nie sú s ním spokojní. Takže ak zistia, že im naše riešenie nevyhovuje, môžu bez problému odísť inam.

Stále pracujeme na skvalitňovaní zákazníckej starostlivosti a domnievam sa, že máme v tejto chvíli pomoc na najvyššej úrovni v porovnaní s inými e-commerce riešeniami.

Tiež sa snažíme pomáhať prostredníctvom doplnkových služieb ako je online marketing, grafika na mieru, napojenie na dodávateľa a podobne. Máme v tíme naozajstných špecialistov, ktorí poznajú produkt a jeho náväznosti. Je potom vždy jednoduchšie jednať s našou podporou, než dopytovať človeka zvonku. V prípade externého špecialistu hrozí riziko, že keď niečo upraví a nevyjde to, bude to stáť zbytočný čas a peniaze.

Celkovo tvoríme a vyvíjame produkt pre našich klientov tak, aby mohli pohodlne využívať čo najväčšieho potenciálu e-commerce a mali priestor rásť.

 

Ak hľadáte spoľahlivé e-shopové riešenie, potom si vyskúšajte DEMO verziu FastCentriku na 30 dní zadarmo.

 

Článok vznikol v spolupráci s platformou Fastcentrik.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Ako optimalizovať e-shop na Woocommerce pre lepšiu rýchlosť

Ponúknite vašim zákazníkom rýchly a dobre fungujúci e-shop. Ak je váš online obchod postavený na platforme WooCommerce, máme pre vás konkrétne rady pre jeho optimalizáciu na lepší výkon. Spolu s Tomášom Lešňovským z firmy Adalo prejdeme v ďalšom podcaste Mergado To Go všetky kroky, ako zabezpečiť spoľahlivú stránku pre nakupujúcich i jej správcov.

08.04.2021
spoznajte platformu Magento. Poradí vám firma Magexo

Pracujete alebo sa chystáte na oblúbenú e-shopovú platformu Magento? Na jedno z najpoužívanejších riešení pre e-shopy sa zameriava aj firma Magexo, ktorá dokáže zapojiť českých klientov do celosvetovej e-commerce. Zákulisím platformy Magento vás prevedie nová časť podcastu Mergado To Go, v ktorej sme sa porozprávali s projektovým manažérom Vojtechom Košákom.

23.02.2021
Shopion vytvára moderné e-shopové riešenie na mieru

Rozmýšľate sa, na akom riešení rozbehnete svoj e-shop? Máte na jeho fungovanie špeciálne požiadavky? Využite možnosti, ktoré ponúkajú internetové obchody od spoločnosti Shopion. Sú programované na mieru a skôr, než si ich kúpite, môžete si ich vyskúšať v režime prenájmu.

01.12.2020

Pridať nový komentár