Ako opraviť časté chyby v XML feede? II. diel

V minulom dieli sme písali o tom, ako sa vysporiadať s chýbajúcimi elementy MANUFACTURER a DELIVERY DATE alebo neplatnými hodnotami v elementoch CATEGORYTEXT alebo EAN.
 
Dnes sa pozrieme na ďalšie elementy a ich úpravy.
 

Element PRODUCT obsahuje nepovolenú hodnotu

Na Heureke sa element PRODUCT zobrazuje v porovnaní cien. Podľa špecifikácie tam patria medzi nepovolené rozširovania napríklad: Doprava zdarma, Distribúcia, Splátkový predaj alebo Zľava na ďalší nákup.
 
Zboží.cz využíva tento element pri zobrazovaní výsledkov vyhľadávania. Oproti Heureke má miernejšie požiadavky na povolené a zakázané slová, ani tu sa ale nesmú vyskytovať reklamné slogany, nadmerná interpunkcia alebo emotikony. Naopak informácie o darčeku alebo zľave sem umiestniť môžete.
 
Ak teda viete o tom, že sa vo vašom elementu PRODUCT niečo podobné vyskytuje, potom môžete jednoducho využiť pravidlo Nájsť a nahradiť, kedy v tomto elemente vyhľadáte požadovaný výraz a nahradíte ho prázdnym výrazom (do kolónky Nahradiť) teda nenapíšete nič.
PRODUCT obsahuje nepovolenú hodnotu+

Element PRODUCT neobsahuje hodnotu elementu PRODUCTNAME

Tu ide o trochu opačný problém ako v predchádzajúcom príklade. Tentoraz v elemente PRODUCT informácie chýbajú a je nutné ich tam doplniť (zo špecifikácie Heureky vyplýva, že tento element obsahuje PRODUCTNAME + informáciu naviac).
 
Výber týchto produktov vykonáme v rozšírenom nastavení a následne ich môžeme upraviť.
PRODUCT neobsahuje hodnotu elementu PRODUCTNAME
 
Ako na to? Najprv je nutné manuálne skontrolovať pár produktov, ktorých sa táto chyba týka a podľa toho zvoliť jej nápravu. Pokúsime sa tu ukázať niektoré najčastejšie možnosti.
  • Táto informácia v elemente úplne chýba (najjednoduchšia varianta) a doplníme ju tam pomocou pravidla Prepísať, kedy budeme prepisovať pomocou premenných PRODUCTNAME A PRODUCT, aby sme zachovali aj existujúce informácie.

Doplnenie

  • Informácia v elemente je, ale je zlá, resp. sa od seba text v PRODUCTNAME a PRODUCT líšia napríklad len farbou (PRODUCT Tričko Superman modré, PRODUCTNAME Tričko Superman červené). V takom prípade je nutné skontrolovať na niekoľkých produktoch, ktorá informácia je zlá a tú prepísať (buď prepisujeme element PRODUCT elementom PRODUCTNAME alebo naopak).
  • Ďalšou chybou môže byť prehodené poradie slov (Superman tričko modré vs. Tričko Superman modré). Najjednoduchšou úpravou je potom rovnako ako v predchádzajúcom prípade prepísanie elementu.
  • Element PRODUCT sa od PRODUCTNAME líši len jednou medzerou navyše. V takom prípade sa oplatí skôr zmazať tieto dve medzery v elemente a to skrz pravidlo Nájsť a nahradiť, kedy budeme pomocou regulárneho výrazu hľadať dve medzery v elemente PRODUCTNAME a nahradíme ich jednou medzerou.

Úprava PRODUCTNAME

Hodnota elementu PRODUCT nie je unikátna

Duplicity v tomto elemente môžu zhoršiť alebo úplne znemožniť zobrazenie produktov vo vyhľadávaní, oplatí sa ich preto odstrániť. Aj tu je viac možností riešenia. V prvom rade skontrolujte, či sa skutočne nejde o duplicitné produkty, kedy je jeden z nich možné skryť. Touto kontrolou tiež zistíme, aká je príčina duplicity.
 
Často sa jedná o rôzne varianty jedného produktu, ktoré musíme odlíšiť pridaním informácie o danom parametre (veľkosť alebo farba). Ak ich váš feed neobsahuje, ale v e-shope máte varianty rozlíšené, kontaktujte správcu či vývojárov svojho e-shopu, ktorí vám s generovaním parametra pomôžu. Potom už stačí hodnotu elementu PARAM pridať do elementu PRODUCT.

Element DESCRIPTION obsahuje HTML značky

S týmto si Mergado jednoducho poradí pomocou pravidla odstrániť HTML značky z popisu.
Pravidlo odstrániť HTML značky

Element DESCRIPTION má zlý formát

Túto chybu MERGADO nahlási v prípade, že má váš popis produktu menej ako 5 slov. Na vás je teda zhodnotiť, či sú v popise všetky potrebné informácie, a ak nie, je vhodné popisky manuálne doplniť. Časová investícia do tejto úpravy sa vám iste oplatí.

Hodnota elementu DESCRIPTION nie je unikátna

Aj tu odporúčame manuálnu úpravu popiskov tak, aby zodpovedali jednotlivým produktom a odlišovali ich od seba navzájom a zároveň aj od konkurenčných ponúk.

Element DELIVERY_ID obsahuje nepovolenú hodnotu

Táto chyba vo feede pre Heureku naznačuje, že máte u svojich produktov nastavenú inú dopravu ako je v špecifikácii Heureky (teda: SLOVENSKA_POSTA, SLOVENSKA_POSTA_BALIK_NA_POSTU, DHL, DPD, GEBRUDER_WEISS, GEIS, GLS, HDS, INTIME, PPL, ReMax Courier Service, FeDex, Expres KuriérTNT, TOPTRANS, UPS, VLASTNA_PREPRAVA).
 
S nastavením dopravy môžete ľahko pracovať pomocou pravidla Nastavenie ceny dopravy, kde jednotlivých dopravcov (ktorých názov predstavuje ono ID v pomenovaní elementu) pridáte a rovno k nim doplníte i cenu za typ služby.
Nastavenie dopravy
 
Ak máte tipy na ďalšie časté chyby v XML feede, dajte nám o nich vedieť do komentárov alebo na fórum, nabudúce sa môžeme venovať napríklad práve im. Prípadne sa nám rovno ozvite na technickú podporu.

Pridať nový komentár