Crony otvárajú dvere lepšej automatizácii

Petra Marková
21. 10. 2020
3 minúty čítania

Vlastníte e‑shop alebo ich niekoľko spravujete? Pri svojej práci ste sa určite stretli s Cronom – službou, ktorá stráži pravidelné spúšťanie úloh na hostingu webu. Jeho používanie vám zabezpečí automatické generovanie XML feedu a v nasledujúcich riadkoch vám priblížime, prečo sa bez neho nezaobídete pri exporte z Mergado Packu.

Vlastníte e‑shop alebo ich niekoľko spravujete? Pri svojej práci ste sa určite stretli s Cronom – službou, ktorá stráži pravidelné spúšťanie úloh na hostingu webu. Jeho používanie vám zabezpečí automatické generovanie XML feedu a v nasledujúcich riadkoch vám priblížime, prečo sa bez neho nezaobídete pri exporte z Mergado Packu.

Užitočná Cron služba

Čo je to presne Cron? Program, ktorý je súčasťou webhostingu a bežných serverov. Služba funguje najmä na zautomatizovanie opakovaných úloh a poskytuje veľkú výhodu vďaka spusteniu úloh v danom čase. V hostingu sa využíva na periodický výber zvoleného skriptu, alebo na generovanie štatistík či exportov. Užívateľ si môže sám nastaviť a určiť čas, v ktorom sa mu budú dané skripty spúšťať. Cron úlohy sú takisto užitočné aj pri aktualizácií databázy a pre pravidelné sťahovanie určitých informácií z internetu.

Crony sa spúšťajú buď ako rôzne skripty na webhostingu, alebo ako ľubovoľná URL adresa. Rozlišujeme aj viaceré verzie tejto služby. Základné balíky sa zvyčajne vzťahujú na menší počet záznamov či väčšie časové rozpätie medzi opakovaným spustením úlohy. Vyššie tarify ponúkajú aktiváciu viacerých Cron úloh a kratší interval spúšťania.

Ovládajte Crony pomocou appky Cron runner

Aj používatelia Mergada môžu dôležité procesy na ich webe spúšťať automaticky pomocou cronov. Udržanie funkčnosti stránok, ale aj aktualizáciu a import produktov na e‑shope im zaisťuje aplikácie Cron Runner. Disponuje prehľadom všetkých nastavených cron, ľahkú úpravou ich nastavenie, pozastavením a opätovným spustením cronu na jedno kliknutie.

Generovanie XML feedu z Mergado Packu

Plugin Mergado Pack ponúka mnoho užitočných služieb a jednou z nich je aj vytvorenie XML feedu pre platformu Mergado. Vygenerovaný export vložíte do appky a následne napojíte na ľubovoľný počet porovnávačov.

Tento export je však statický, čo znamená, že akonáhle ho raz vygenerujete, nemení sa. Vy však vo svojom e‑shope meníte ceny, pridávate produkty a robíte úpravy. Aby zostal tento export stále živý a aktualizovaný podľa zmien na vašom e‑shope, je potrebné ho neustále pregenerovávať.

Cron služby v tomto prípade šetria čas od ručného aktualizovania XML feedu na príslušnom exporte. Po skopírovaní URL adresy zo záložky Cron úlohy v administrácii Mergado Pack ju vložíte do Cron služby vášho hostingu.

Majte počet Cron úloh pod kontrolou

Väčšina Cron služieb je obmedzená na počet úloh či frekvenciu spustenia. Čo však v prípade, ak vám aktuálne Crony na webhostingu nestačia? V nových verziách Mergado Pack pribudne možnosť postupného generovania exportov. To zaistí stabilnejšie vytváranie feedov a minimalizuje prípad, že sa pri generovaní objaví chyba (napr. nedostačujúca pamäť hostingu alebo tzv. maximum execution time — maximálna doba behu skriptu).

Toto vylepšenie však prináša nutnosť častejšie spúšťať Cron úlohy pre spustenie generovanie exportov. K tomu je potrebná kvalitná Cron služba. Na trhu máme k dispozícii množstvo samostatných Cron služieb alebo webhostingov s funkciou Cron. Ich jednoduchý prehľad nájdete na tomto webe.

Cron služby sú silný pomocníci pri automatizácií generovania XML feedu s produktami vášho e‑shopu. Ak si s nimi neviete rady, pozrite si ukážku nastavenia u webhostingu spoločnosti WEDOS. Vďaka modulu Mergado Pack následne vyexportujete dáta v XML formáte v špecifikácii Mergado a vytvoríte tak lepšie dátové súbory. Stiahnite si ho zadarmo, napojte na Mergado a vyskúšajte silu aktuálnych dát vo vašom feede.

Mohlo by vás zaujímať:

Petra Marková

Slovenský trh a ľubozvučnú slovenčinu má v MERGADE na starosti content špecialistka Petra. Textuje, bloguje, prekladá a s vášňou tvorí obsah na sociálne siete. A keď práve nehľadá tie správne slová, venuje svoj čas bytovej džungli, pečeniu, kaviarňam alebo cestovaniu.