Ako otvoriť veľký XML súbor

1) Stiahnite XML súbor do svojho počítača

Existuje viac ciest, ako to dosiahnuť. Záleží na operačnom systéme, ktorý používate, na tom odkiaľ budete XML sťahovať a podobne. Uveďme si preto dva základné postupy.

  • Ak je XML ukrytý pod odkazom na internetovej stránke či v e-mailovej správe, kliknite na odkaz pravým tlačítkom myši, z ponuky vyberte „Uložiť ako“ a súbor uložte na svoj počítač.
  • Príliš veľké súbory vám pomôže stiahnuť napr. program Wget.

2) Ak je súbor zazipovaný, rozbaľte ho

Hlavne veľké súbory môžu byť komprimované. Najčastejším formátom u XML pre vyhľadávače tovaru je GZIP. Keď na súbor kliknete a objaví sa vám výzva k rozbaleniu, učiňte tak.

3) Otvorte súbor

XML je textový súbor. K jeho otvoreniu je teda vhodný textový editor. Veľké XML môžu mať desiatky MB. Adekvátne je preto použitie textového editoru, ktorý je stabilný a výkonný. Stačiť by mal bežný poznámkový blok. Skúsenejší užívatelia môžu využiť jEdit, ktorý podporuje prácu s textom pomocou makier. Použiteľný je i Gedit či iné textové editory.

Tento návod poslúži predovšetkým začiatočníkom k tomu, aby mohli XML súbor otvoriť. Následne v ňom môžu vyhľadať potrebné informácie. Ak je to nad vaše sily, neváhajte kontaktovať odborníkov. Ušetríte si tak mnoho času.

Pridať nový komentár