Mergadov sprievodca II. - Založenie eshopu

Článok uverejnený 18.03.2016

 

Vytvorenie účtu

Svoj užívateľský účet si založíte na tejto stránke. Užívateľský účet je váš osobný účet pre aplikáciu Mergado. Nie je nijako spoplatnený a jednému užívateľovi stačí jeden účet. Pokiaľ chcete mať pod svojím účtom viacero eshopov, v administrácii sa vám zobrazia prehľadne oddelené.
 
Údaje pri registrácii prosím vyplňujte pravdivo. Často sa klientom stáva, že si založí špeciálny email typu mergado123@firma.sk, kam nechodia a tým pádom nezistia, že im prišla faktúra, prípadne sa čudujú, prečo majú faktúru vystavenú na nezmyselné fakturačné údaje. Nemusíte mať obavy, že od nás budete dostávať hromady emailov. Komunikujeme iba dôležité veci.

Vytvorenie eshopu

Po tom, čo ste sa registrovali, je potrebné nahrať XML feed (ak ho nepoznáte, spýtajte sa poskytovateľa vášho eshopu. Často máva podobu napríklad: "www.mojeshop.sk/feed/heureka.xml").
 
Na úvodnej stránke kliknite na výzvu pre vytvorenie eshopu.
 
 
Tu vložíte adresu XML feedu a počkáte, až sa feed nahrá. Podľa veľkosti feedu to môže trvať niekoľko sekúnd až niekoľko minút. Pokiaľ sa jedná o naozaj veľký súbor, nahratie trvá aj dlhšie.
 
V ďalšom kroku si vyberiete vstupný a výstupný formát feedu. Vstupný je ten, ktorý do Mergada vkladáte (ten voľte podľa typu nahrávaného feedu), výstupný už môže byť ľubovoľný, resp. ten, ktorý potrebujete pre konkrétny cenový porovnávač.
 
Výber formátu feedu
 
Po dokončení nahratí feedu je dôležité skopírovať adresu výstupného feedu a vložiť ju do cenového porovnávača! V opačnom prípade sa zmeny vykonané v Mergade nijako neprejavia.

Spojenie s vyhľadávačom

Vložiť feed do cenového porovnáča je nutným predpokladom k funkčnosti Mergada. Graficky sa vám spojenie s vyhľadávačom prejaví druhou čiarkou pri ikonke exportu na obrázku nižšie.
 
Jedna čiarka (v obrázku feed pre NajNakup.sk) znamená, že export nesťahuje žiadny porovnávač. Dve čiarky (feed PriceMania.sk) hovorí, že feed je sťahovaný, ale nemá nastavené žiadne pravidlá. Tri čiarky (Heureka.sk) ilustrujú správne nastavenie spojenia s porovnávačom a existujúce pravidlá.
 
Grafické znázornenie spojenia s vyhľadávačom
 

Ako nastaviť spojenie s porovnávačom

  • Heureka - Správa eshopov -> Upraviť obchod -> URL XML importu
  • Google Merchants - prihláste sa na konto Google a navštívte túto stránku: http://www.google.com/merchants/
  • Kliknite na tlačidlo Nový zdroj dát a pokračujte podľa sprievodcu. Editujte nový zdroj údajov, vyberte formát XML a pod odkazom Vytvoriť plán nastavte adresu nového XML.
  • Pricemania - Nastavenia -> Import produktov -> Adresa vzdialeného súboru
  • Najnákup - Profil -> Upraviť -> URL s feed-om

Nahratie nového feedu / nového eshopu

Nahratie nového feedu alebo eshopu je veľmi prosté. Opäť ideme na úvodnú stránku, vpravo hore klikneme na tlačidlo Vytvoriť export a ďalej postupujeme podľa návodu spísaného vyššie. Z jedného vstupného feedu možno týmto spôsobom vytvoriť ľubovoľný počet výstupných feedov.
 
Pri nahratí nového eshopu postupujeme rovnako. Eshop sa nám v Mergade sám oddelí a z jedného používateľského účtu tak môžeme obsluhovať ľubovoľný počet eshopov.

Ako zistím chyby?

Mergado ste si registrovali pravdepodobne preto, aby ste opravili chyby vo svojich feedoch. Ako ich zistiť? Najjednoduchší spôsob, ako zistiť chyby v XML je náš Audit. Vyskúšajte si audit vašich feedov, je zadarmo a môžete ho bez poplatku využiť opakovane. Skúsení konzultanti pomocou auditu zisťujú základné formálne chyby feedov. Audit vykonáva tisíce kontrol, preto jeho výsledky môžu prísť (v závislosti na veľkosti eshope a vyťaženosti systému) i za niekoľko hodín. Najdlhšie jeho spracovanie trvá 24 hodín. Ak vám ani po tejto dobe nedorazia výsledky, napíšte nám.
 
Druhú časť chýb vám dokážu napovedať aj niektoré administračné rozhrania konkrétnych porovnávačov. Napr. v administrácii zistíte, či je tovar spárovaný do produktových kariet, či má chybné kategórie alebo je zablokovaný z dôvodu nedostatočných identifikátorov tovaru. To všetko sa dá v Mergade napraviť.
 
Ak máte otázky, napíšte nám do diskusie pod článkom alebo na mergado@mergado.sk.

Pridať nový komentár