Skracujeme s regulármi!

Skracovanie je častou úpravou v Mergade. Pokiaľ viete, o aký počet znakov potrebujete daný element skrátiť, môžete jednoducho využiť pravidlo skrátiť, ktoré to vie.

V prípade, že je počet znakov k zmazaniu premenlivý, je nutné použiť regulárne výrazy. Tie totiž zvládnu vyhľadať reťazec podľa zadaných kritérií (napr. začína za lomítkom alebo konkrétnym slovom, končí medzerou a pod.)

Teraz už sa ale poďme pozrieť na konkrétne príklady.

Skrátenie URL adresy

Predstavte si situáciu, kedy vo feede potrebujete skrátiť URL adresy produktov o časť za otáznikom a to vrátane otázniku:

www.mergadoshop.cz/potreby-pro-eshopy/aplikace/?variantId=7748

Potrebujeme teda nájsť v URL adrese (element URL) časť reťazca, ktorá začína otáznikom a nevieme čím končí, ani ako je dlhá. Túto časť potom pomocou pravidla nahradíme prázdnym poľom a tým ju odstránime. Najskôr ale postupne:

1) Vytvoríme nový výber s pomocou kritéria „Končí na regulárny výraz“ \?.* (prípadne pomocou rozšíreného nastavenia vytvorí výber URL~\?.*$)

2) Založíme nové pravidlo typu Nájsť a nahradiť, kde pre vyššie vytvorený výber prepíšeme hodnotu na prázdnu.

5) Nové pravidlo uložte a zvoľte "Aplikovať pravidlá", aby ste si mohli zmeny v Mergade hneď skontrolovať.

Odstránenie kódu z názvu produktu

Niekedy sa stane, že sa do názvu produktu dostane napríklad aj jeho kód, ktorý je súčasťou názvu vo vašom e-shope. O ten ale väčšina cenových porovnávačov nestojí. Ako sa ho zbaviť?

Ukážeme si postup, ktorý vychádza z posledného slova, ktoré chcete v názve zachovať, napr.: 

Tenisky Adidas Techno Life, červené – 48774855YR

Chceme zmazať všetko za slovom „červené“

1) Znovu začneme vytvorením pravidla typu Nájsť a nahradiť, kedy zatrhneme uplatniť na všetky produkty (pokiaľ sa totiž pri niektorých produktoch hľadaný výraz nenájde, tak sa nič nahradzovať nebude, nemusíme vytvárať špeciálne výbery)
2) Zvoľte element, v ktorom sa bude hľadať a nahradzovať: TITLE
3) Do políčka pre hľadanie zadajte: červené.*$
4) Zaškrtnite zatrhávacie tlačítko, že ide o regulárny výraz
5) Do políčka pre nahradenie zadajte: červené
6) Nové pravidlo uložte a zvoľte "Aplikovať pravidlá", aby ste si mohli zmeny v Mergade hneď skontrolovať.

Ako inak môžete regulárne výrazy využiť? Stiahnite si PDF o regulárnych výrazoch. A pokiaľ si nebudete vedieť rady (nie len) s regulárnymi výrazmi, ozvite sa nám na podporu, radi poradíme!

Pridať nový komentár