Mergadove workflow na VUT

 
 
Pavlove vystúpenie doplnilo prednášku Michala Wiglasza (mimochodom bývalého člena tímu pána Mergada) o systémoch pre prácu s verziami, teda laicky povedané s nástrojmi, ktoré zaisťujú uchovávanie predchádzajúcich verzií vašej práce (či už na novej knihe, kóde alebo bakalárskej práci) a umožní vám ich jednoducho popisovať, vyhľadávat, triediť a pod. 
 
Prednášku pre študentov hlavne bakalárskeho štúdia poňal Pavel ako jeden deň v Mergadu – od ranného čaju cez prvé príspevky do kódu (tzv. commity) až po záverečnú zálohu na konci dňa. Ako človek z praxe mal o niečo väčšiu pozornosť ako sám vyučující, a to aj napriek skorej rannej hodine. Niektorých dokonca zaujal natoľko, že svoju energiu venovali otvoreniu našich webových stránok. 
 
Ťažisko jeho prezentácie bolo ale predsa len v praktickom používaní gitu, čo sa na konkrétnych úlohách ukazuje najlepšie. 
 
Celú prezentáciu k jeho prednáške si teraz môžete tiež prezrieť a nechať sa inšpirovať niektorými nástrojmi, ktoré v Mergade používame.
 
 
 
 
Incognito alebo prednáška pohľadom laika
 
Vyrážam na tajnú misiu. Dievča kódom "nepolíbené" ide na FIT VUT. Vopred dostávam cenné rady – od Pavla, ktorého tam idem fotiť, mapu cesty i budovy a tiež telefónne číslo pre prípad, že by som sa stratila. Doma potom ešte v polospánku kompletný popis cesty električky. Nemôžem minúť. Neustále mi len vŕta v hlave, ako môže informatika sídliť v niečom, čo vyzerá ako renesančná nemocnica. Budiž no. 
 
Cestu električkou zvládam, od nej ma potom vedú skupinky rozospatých chalanov, ktorí o takomto čase a na tomto mieste ani nemôžu ísť inam. Snažím sa tváriť ajťácky, aby ma snáď kamera nad vstupnými dverami neodhalila a sebavedome vchádzam do patričnej učebne. 
 
Pavel s Michalom už majú prezentáciu nachystanú. Niet sa čo diviť keď je za minútu osem. Na včasné príchody ma nikto neužije. Oproti polovici prítomných (teda zatiaľ ešte neprítomných) som tu ale s obrovským predstihom (poslední prichádzajú asi o 8.30, to by som sa už na to vykašľala úplne). 
 
Odchádzam do druhého radu, kde síce budem vyzerať ako šprtka, ale aspoň niečo uvidím a snáď i vyfotím. Moment. Ako si mám asi tak sadnúť? Stoličky sú na otočných ramenách a kým prídem na to ako sa usadiť, prichádza Pavel a tak sa o jedno miesto posúvam. Hotová kovbojka. 
 
Show, teda, ehm prednáška so seminárom začína. Nezobrala som si počítač, tak vyťahujem aspoň mobil aby som zapadla k ostatným. Rovnako tak som si mohla strčiť slúchadlá do uší, ľahnúť si na stôl alebo sa začať nahlas baviť so susedom za mnou, vybrala som si asi najnudnejší spôsob splynutia s davom. 
 
Upieram teda zrak na dve plátna a snažím sa vnímať, čo prednášajúci Michal hovorí. Teda, znie to celkom logicky. Až do chvíle, kedy prechádza do slangu – „merdžne commit“ pred tým ako ho „pušne“ a potom „zavolá“ ďalší. What? No, idem sa venovať foteniu, koniec koncov na to som tu. Najzaujímavejšími objektmi sú pospávajúcí študenti, zábavné je tiež fotenie monitorov počítačov odzadu. Netušila som, že sa cez Git spravuje i Facebook, ale súdiť podľa množstva načítaných úvodných stránok si to každý hneď skúša. Plusové body dostávajú tí, ktorí si aspoň v druhom okne otvorili web Mergada, aby vedeli z akého titulu si tu niekto tak skoro ráno dovoľuje niečo hovoriť. (Tímto zdravím všetkých, ktorí si ho nechali otvorený dlhšie). 
 
Pavel medzitým rozpráva o tom, koľko času mu ráno v kancelárií zaberie varenie čaju a čítanie Rešpektu a iste v duchu ľutuje, že tento skvelý čas teraz musí tráviť tu – bez čaju a bez rešpektu. Ale odhodlane vykladá o tom, ako také „pušnutia“ vyzerajú v Mergade a aké ďalšie nástroje tam vývojári používajú. Chlapec v prvej lavici sa prebúdza, evidentne ho to zaujalo (alebo ho tlačil stôl, pravdepodobnosť je zhruba rovnaká). 
 
Na záver prednášky ešte Michal s Pavlom ukazujú používanie Gitu v praxi. Vzhľadom k blížiacemu sa koncu hodiny ale zosilňuje exodus a vo finále zostane v aule už len hŕstka verných. Zo slušnosti padne jeden dotaz. 
 
Opúšťam budovu FIT VUT zase o niečo múdrejšia a bohatšia v slovnej zásobe. Vrelo odporúčam!
 

Pridať nový komentár