Riaďte inzerciu centrálne pomocou konfiguračných CSV

Článok uverejnený 03.11.2020

Naučte sa nový spôsob, ako nastaviť inzerciu v Mergade automatizovane a hromadne. Od tej doby, čo sme predstavili pravidlo pre import dát z CSV súborov, dokážete vykonávať úpravy konkrétnych častí inzercie z jedného miesta vytvorením konfiguračných CSV.

Ako vytvoriť hromadné nastavenie s využitím CSV

Vysvetlíme si všetko na príklade:

Potrebujeme nastaviť rôzne CPC pre rôzne hodiny počas dňa. Máme export pre porovnávač s východiskovou ponukou za preklik v elemente CPC (napr. HEUREKA_CPC pre Heureku). Jeho hodnotu chceme meniť v priebehu dňa tým, že budeme predvolenú hodnotu CPC násobiť určitým koeficientom. Jeho výška sa pre jednotlivé hodiny bude líšiť. Takých exportov máme niekoľko a koeficienty chceme spravovať centrálne.

Postup:

Aby sme mohli konfiguračné CSV vytvoriť, musíme do produktov najskôr dostať element s aktuálnou hodinou. Rovnakým spôsobom môžeme pracovať s dňami v týždni, mesiacmi a podobne. Použijeme na to aplikáciu Bidding Fox Elements a zapneme element BFE_D_EXECUTE_HOUR. Ten bude naplnený celočíselnou hodnotou od 0 do 23 označujúcou hodinu. Napr. o 15:24 to bude číslo 15.

Vytvorme si CSV súbor, ktorý bude obsahovať stĺpce:

 • BFE_D_EXECUTE_HOUR čísla 0 - 23 označujúce hodiny
 • CPC_COEF koeficient, ktorým budeme násobiť predvolenú hodnotu CPC - v našom prípade čísla s desatinnou bodkou
 • stĺpce oddelíme čiarkou

Ako vytvoriť CSV

CSV vytvoríme v obyčajnom textovom editore – napr. Gedit, LibreOffice, Notepad či Mergado appka eM Files.

Ako dostať CSV na internet

URL adresa CSV súboru musí byť dostupná, preto ho musíme umiestniť na internet. Pomôže nám k tomu appka eM Files, ktorá súbor umožňuje vystaviť na verejnú URL (s prístupom ďalších užívateľov v Mergade) a vykonávať v ňom zmeny pomocou jej jednoduchého editora.

Konfiguračné CSV nahrané do eM Files.

eM Files obsahujú jednoduchý editor CSV.

Postup:

1. V exporte pre koeficient vytvoríme nový element CPC_COEF.

2. Pomocou pravidla Import dátového súboru naimportujeme dáta z CSV do elementu CPC_COEF.

 • Párovacím stĺpcom je element BFE_D_EXECUTE_HOUR.
 • Pokiaľ je napr. čas 15:24, element BFE_D_EXECUTE_HOUR obsahuje vo všetkých položkách tovaru hodnotu 15.
 • Do elementu CPC_COEF sa naimportuje číslo z riadku 15. V prípade vyššie číslo 1.2.

3. Predpokládáme, že výchadzajúcu hodnotu CPC sme stanovili už skôr, napr. pravidlom.

 • Pre zohľadnenie koeficientu použijeme pravidlo pre výpočet.
 • Predvolenú hodnotu CPC vynásobíme koeficientom CPC_COEF, teda %CPC%*%CPC_COEF% a zapíšeme do elementu CPC.

A to je všetko. Výstupná hodnota sa odteraz začne meniť podľa hodiny, kedy dôjde k pregenerovaniu dát. Zmena v konfiguračnom súbore sa prejaví v mnohých exportoch.

 

 

 • Medzi exporty môžete zdieľať nastavenia – pripravíte si jeden konfiguračný súbor a ten budete opakovane využívať.
 • Konfiguráciu možno previazať s Bidding Fox Elements - hodinou, dňom v týždni a ďalšími.
 • Princíp centrálneho konfiguračného CSV využijete taktiež pre prevody veľkostí oblečenia alebo iné úkony opakované na viac exportoch.

Toto nastavenie zvládnete za pár minút. Zrejme rýchlejšie, než koľko času vám trvalo prečítať tento návod.

Bidding Fox Elements

Zvyšujte výkonnosť inzercie pomocou desiatok nových elementov s Bidding Fox Elements. Táto aplikácia pracuje so štatistickými dátami nie len z cenových porovnávačov a vytvára elementy. Vďaka nej zlepšíte nastavenie svojej inzercie a zvýšite jej výkonnosť.

eM Files

S aplikáciou eM Files umiestnite súbory na internet tak, aby boli verejne dostupné a malo k nim prístup viac užívateľov. Vie to výrazne uľahčiť vašu prácu, pretože nemusíte čakať na to, či dáta doplní sám e-shop.

Mohlo by vás zaujímať:

Mergado 2 podporuje formát MALL Marketplace

Aby ste na MALL Marketplace vytvorili funkčnú inzerciu, mali by ste dodržať určité poradie elementov, ktoré vyžaduje. Mergado 2 tento formát podporuje a parametre zobrazuje podľa MALL špecifikácie. Uľahčí vám veľa práce, aj keď časť úkonov musíte stále vykonať ručne.

 

21.06.2022
Video-nápoveda: Ako na rýchlu manuálnu editáciu hodnôt v Mergade?

Manuálne zmeny v Mergade sú užitočnou funkciou pre menšiu skupinu konkrétnych produktov. Ak potrebujete často editovať práve tento typ sortimentu, sledujte ako si jednoducho upravíte dôležité detaily vo feede. Špecialista Luďek Volejník vás vo videu prevedie touto nenápadnou, ale za to všestrannou funkcionalitou.

02.08.2021
Vyriešte skrývanie nevýhodných produktov raz a navždy

Sledujete výkonnosť vášho e-shopu a potrebujete skryť produkty, ktoré sa vám neoplatí inzerovať? V Mergade nájdete na mieru pripravené funkcie, s ktorými upravíte feed na pár klikov. Pozrite sa, ako pracuje so skrývaním sortimentu náš support master Luďek Volejník a dosiahnite, aby bola vaša inzercia vždy zisková.

27.07.2021

Pridať nový komentár