Ako na kód EAN a kde sa vám zíde

Čo je EAN a kde ho získať?

E-shopy pre svoje fungovanie EAN ako taký nutne nepotrebujú, ako to ale je, keď inzerujú na vyhľadávačoch tovaru? Určite má zmysel porozmýšľať nad výhodami tohto kódu. Jeho úlohou je unikátne označovať daný druh tovaru. E-shopy ho zvyčajne dostávajú spolu s ostatnými informáciami od svojich dodávateľov tovaru. 

Pokiaľ chcete EAN získať, je potrebné sa registrovať do systému GS1. Ide o ucelený súbor medzinárodne platných štandardov pre automatickú identifikáciu a prenos informácií o identifikovaných položkách, službách alebo objektoch. Výhodou je, že tento systém obsahuje integrované štandardy, ktoré umožňujú technológiám automatický zber dát a komunikáciu. Ako sme už spomínali, existuje niekoľko druhov čiarových kódov. Tu nájdete rady, ako si vybrať ten správny.

Kde je EAN povinný a kde odporúčaný?

Vďaka EANu vás internetové vyhľadávače automaticky posunú o niekoľko tried smerom hore. Ako je to pri porovnávačoch cien? Všeobecne sa dá povedať, že kód EAN pomáha k lepšiemu párovaniu do produktových kariet. Heureka má povinný tag EAN v kategóriách Knihy, Učebnice, Mapy a sprievodca, Filmy, Hudba a Komiksy. Inak nie je povinný, no pomáha k rýchlejšiemu párovaniu do kategórií. 

Zboží.cz uvádza, že automatické párovanie produktov do kategórií prebieha podľa názvu produktu, EANu, mena výrobcu, produktového čísla, popisu a ceny produktu. Pokiaľ ponuka neobsahuje EAN kód, je vyžadovaná minimálne 90 % zhoda titulku ponuky s produktom na Zboží.cz. V opačnom prípade postačuje 40 % zhoda. Ak k produktu máte správny EAN kód, môžete ho zaslať na e-mail zbozi@firma.seznam.cz. Po overení správnosti ho zaevidujú k ich produktu.

Google Nákupy zaviedli od 16. mája 2016 povinnosť kódu EAN (GTIN – číslo zakódované v EAN). Pokiaľ Váš tovar toto označenie nemá, je potrebné vložiť o tom informáciu do feedu. Návod ako na to v Mergade nájdete tu. Pricemania.sk EAN povinný nemá, ale na svojich stránkach v špecifikácii XML feedu ho odporúča. Kód pomôže k rýchlejšiemu a kvalitnejšiemu spracovaniu feedu a zaradeniu vášho tovaru. Pricemania.sk upozorňuje, aby ste uvádzali len oficiálne kódy tovaru a nie interné čísla. Najnakup.sk taktiež nemá EAN povinný, ale odporúča jeho používanie, pretože umožní zaradenie vašej ponuky do katalógu produktu. Dajte si však pozor, aby ste rovnaký kód nepoužili pri viacerých produktoch v xml feede, v tom prípade by bol ignorovaný.

Pridať nový komentár