Mergadov sprievodca I. - Úvod

Prečo využívať Mergado

V prvom kroku si v bodoch povieme, kedy je vhodné využívať Mergado.
 
  • chcem vylepšiť inzerciu na cenových porovnávačoch
  • chcem inzerovať na nových porovnávačoch a nemám XML feed podľa ich špecifikácie
  • chcem spárovať produkty
  • chcem do feedu pridať nové informácie (o doprave, benefitoch, cenách za kliknutie, atď.)
  • chcem detailnejšie pracovať s cenou za preklik
  • môj e-shop má inú štruktúru kategórií než vyhľadávače tovaru, chcem tovar správne zaradiť
  • pre úpravy v e-shope musím volať programátora
  • chcem zachovať štruktúru svojho e-shopu, ale zároveň vyhovieť vyhľadávačom tovar (ktoré často uznávajú iné názvy produktov, iný systém kategórií)

Ako Mergado pracuje

Mergado funguje ako medzičlánok medzi e-shopom a cenovým porovnávačom.
 
 
Dáta putujú z vášho e-shopu do Mergada. Tu sa vykonávajú úpravy a odtiaľto si dáta sťahuje cenový porovnávač.
 
Mergado je nástroj, pomocou ktorého možno inzerciu upravovať. Samotné zmeny sa nedejú samovoľne, čiže ak v Mergade nič nezmeníte, nemožno čakať akékoľvek zmeny ani na porovnávačoch.
 
Všetky vykonané úpravy sú kontinuálne zohľadňované (napríklad si nastavíte, že nechcete inzerovať tovar lacnejšie ako 5 EUR, a keď sa vo feedu objaví nový tovar v tejto hodnote, filter ho skryje).

Koľko zaplatím?

Záleží vždy na veľkosti e-shopu. Každý e-shop vrátane domén (teda napríklad mujeshop.cz a mojeshop.sk) sa platí zvlášť.
 
V rámci jedného e-shopu sa sčítajú počty položiek na výstupe pre všetky feedy dohormady - napríklad mám 2000 položiek vo feedu pre Heureku, 2000 položiek pre Najnákup, 2000 položiek pre Pricemaniu, celkom teda mám pre tento e-shop 6000 položiek, čo je tarifa Basic , platím teda 11 EUR + DPH za mesiac.
 
Ďalšie informácie k tarifom nájdete tu.

Ako sa platí?

Prvý mesiac má každý e-shop zadarmo. Potom vám bude vždy na začiatku mesiaca vystavená faktúra na vami spravované e-shopy.
 
Ak vás každomesačné fakturácia obťažuje, je možné si službu predplatiť. S polročným predplatným získate zľavu 10% z celkovej sumy, s ročným predplatným táto zľava činí dokonca 20%. Fakturačné odbobie si nastavíte v nastaveniach svojho účtu.

Oprávnenia

S úhradami súvisia aj oprávnenia. K e-shopu môže mať prístup viacero užívateľov, a to každý zo svojho účtu. Stačí, keď na východiskovej stránke kliknete vpravo pri e-shopu na ikonu dvoch panáčikov a môžete k e-shopu prizvať svojich kolegov či marketérov. Je však nutné aby mali v Mergade založený užívateľský účet (ten je vždy zadarmo, platí sa len za e-shop).
 
 
Faktúry vystavujeme na fakturačné údaje používateľa, ktorý má u daného e-shopu oprávnenia Vlastník.

Kto s Mergadem pracuje?

V praxi sa využívajú dva varianty. Buď si e-shop k optimalizáciám vzdelá človeka zo svojich radov alebo využíva niektoré z certifikovaných agentúr. Každá varianta má svoje pre a proti. Vzdelávanie interného pracovníka môže byť zdĺhavé a existuje riziko chybovosti (čo sa vzdelávania týka, odporúčame školenia a sledovanie blogu, kam pravidelne píšeme novinky z odboru).
Oproti tomu agentúra, pre ktorú je práca s porovnávačmi denným chlebom, vie, čo a ako nastaviť, orientuje sa v obore a sleduje najnovšie trendy. Záleží teda na vás, akú variantu správy zvolíte, obe majú niečo do seba.
 

Čo rozhodne neodporúčame!

Rozhodne neodporúčame pomocou Mergada nepravdivo uvádzať ceny alebo dostupnosť tovaru. Porovnávače obe tieto hodnoty kontrolujú a ak sa líšia informácie, ktoré do vyhľadávača posielate od tých, ktoré máte na webe, je pravdepodobné, že bude váš e-shop zablokovaný.
 
Na začiatok sme si teda ujasnili základné informácie, na ktoré sa nás často pýtate. V ďalšom diele sa už budeme zaoberať praktickými radami. Ako sme už spomenuli, vezmeme to pekne od začiatku.
 
Máte otázky alebo tipy na ďalšie diely? Napíšte nám v diskusii pod článkom alebo na mail mergado@mergado.sk.
 

Pridať nový komentár