S Mergadom do zahraničia: Maďarsko (časť 1.)

Slovenský ecommerce rybník sa hemží rybami. Konkurencia sa predháňa v skvalitňovaní služieb. Management e-shopov čím ďalej, tým viac kladie dôraz na získavanie nových znalostí a optimalizácií. Východné štáty však v on-line obchodovaní stále ponúkajú veľké množstvo príležitostí. Medzi tie, ktoré ich ponúkajú najviac, patrí Maďarsko.

Podmienky na trhu

Aj keď počty maďarských e-shopov rastú, pre rozvinutejšie zahraničné e-shopy je expanzia do Maďarska stále veľmi atraktívna. Jeho populácia činí necelých 10 miliónov obyvateľov, pritom tu existuje okolo 6 tisíc e-shopov. Aj keď 4,1% podiel e-commerce na celkovom retaile je veľmi nízky, jej minuloročný nárast o 20 % svedčí o zaujímavom vývoji, ktorý v maďarskom on-line marketingu práve prebieha. Prieskum agentúry Expandeco ukazuje, že v minulom roku v Maďarsku nakupovalo cez Internet zhruba 4,2 miliónov ľudí.

Okrem nízkej konkurencie a menších skúseností hrajú expandujúcim obchodom do kariet aj pomerne nízke náklady na prevádzku. Aj keď už do Maďarska rozšírilo svoje pole pôsobnosti množstvo zahraničných e-shopov, hlavný nárast e-commerce sa len očakáva. Nezmeškajte ideálny čas na vstup na maďarský trh. Používajte Mergado aj tu. Vie vám pomôcť vhodne nastaviť dátové súbory a uľahčí vám veľa práce.

Minuloročný vývoj maďarského e-commerce. Zdroj: expandeco.com

Vyhľadávače a porovnávače

Najbežnejší vyhľadávač v Maďarsku je Google. To spôsobuje, že jeho služba AdWords je tiež najpoužívanejšiou reklamnou platformou. Maďari veľa inzerujú aj na sociálnych sieťach. Okrem Facebooku začína rásť obľuba Instagramu a LinkedInu. Pre inzerciu na Facebooku pre vás má Mergado skvelého pomocníka. Feed Image Editor je aplikácia pre editáciu obrázkov do produktových reklám na Facebooku a tým pomáha zvyšovať preklikovosť reklám.

Najväčší maďarský porovnávač cien Árukereső je v rebríčku najnavštevovanejších webov na druhom mieste za C2C kanálom Jofogas. Podľa článku agentúry Visibility majú miestne porovnávače veľký význam pre inzerciu produktov, ktorých cena sa dá ľahko porovnať. O cenovo citlivé produkty nie je na porovnávačoch veľký záujem.

Pri väčšine kategórií na maďarských porovnávačoch je cena za preklik nižšia než v Slovenskej republike. Zároveň je tu oproti ČR výrazne nižšia návštevnosť. Je to spôsobené tým, že maďarskí zákazníci nie sú toľko orientovaní na cenu ako Slováci a málo rozvinutou maďarskou e-commerce.

Najväčšie cenové porovnávače v Maďarsku

  • Árukereső.hu - najznámejší porovnávač cien, autorita pri udeľovaní certifikátov dôveryhodnosti e-shopu, cena za preklik je lacná (cca od 3 do 9 centov), ak váš e-shop nemá maďarský právny subjekt a informácie o ňom na svojom webe, Árukereső ho oštítkuje vlajkou domovského štátu (ponuka vašich produktov sa tak zobrazí až pod ponukou maďarských subjektov), bidding sa nevzťahuje na ostatné tuzemské e-shopy (funguje iba na zahraničnej konkurencii), košík nie je zavedený pre každú kategóriu (v súčasnosti nie je podporovaná kategória fashion)
  •  Olcsóbbat.hu - dvojka medzi porovnávačmi, patrí medzi členy Central Media Group Portfolio, dostane sa tak až k 70 % maďarských spotrebiteľov (e-shop sa vďaka tomu zobrazí na stránkach ako napr. Startlap.hu, Vezess.hu, či nlc.hu), je tu zaregistrovaných 4677 e-shopov, môžu sa tu zaregistrovať aj zahraničné e-shopy, cena za preklik je podľa toho, o ktorú kategóriu sa jedná, od 13 do 16 kreditov (1kredit = 1Ft), presný zoznam nájdete tu: https://partnerportal.olcsobbat.hu/landing/pricelist, účtujú si iba sumu za prekliky
  • Depo.hu
  • Kirakat.hu
  • Shopmania.hu
  • ShopAlike.hu
  • Árcédula.hu
  • Edigital.hu
  • Olcsó.hu
Najväčšie maďarské cenové porovnávače. Zdroj: similarweb.com

A to je pre dnešok všetko. Na druhú časť článku sa môžete tešiť zajtra. Povieme si v nej, aké maďarské formáty môžete v Mergade využiť. Urobíme si prehľad najpoužívanejších dopravcov a druhov platieb a najpredávanejšieho tovaru. A hlavne vám dáme niekoľko dôležitých tipov, ktoré vám podnikanie v Maďarsku uľahčia. Zatiaľ si skráťte čakanie naším článkom, ako správne expandovať do Českej republiky.

Pridať nový komentár