Držať krok s AI sa v e‑commerce oplatí. Dokáže vám totiž v mnohých prípadoch zjednodušiť prácu a ušetriť čas, ale aj spresniť vašu inzerciu a priniesť tak väčšie zisky. Pozrite sa, ako už teraz využijete umelú inteligenciu pri práci s MERGADOM.

Držať krok s AI sa v e‑commerce oplatí. Dokáže vám totiž v mnohých prípadoch zjednodušiť prácu a ušetriť čas, ale aj spresniť vašu inzerciu a priniesť tak väčšie zisky. Pozrite sa, ako už teraz využijete umelú inteligenciu pri práci s MERGADOM.

Mergado na 30 dní zadarmo
 • feed si upravíte sami a ušetríte náklady za prácu programátora
 • plný prístup ku všetkým funkciám už v skúšobnej verzii

Umelá inteligencia (AI) je v súčasnej dobe jednou z najvýznamnejších a najdiskutovanejších tém v oblasti technológií a takisto v e‑commerce. S pomocou nástrojov na správu produktových dát, ktoré využívajú AI, môžu e‑commerce firmy automatizovať úlohy ako napríklad zadávanie dát, kategorizáciu produktov a mapovanie atribútov, čo im výrazne šetrí čas. AI môže pomôcť firmám aj identifikovať a riešiť problémy s produktovými dátami, ako sú chýbajúce alebo nesprávne dáta, a optimalizovať popisy a názvy produktov pre lepšiu viditeľnosť vo vyhľadávačoch.

AI a MERGADO Systém

Či už odstraňujete vodoznaky a pozadie produktových obrázkov vo Feed Image Editore, sťahujete informácie z webu pomocou Scraping Camel alebo zlučujete kategórie v MERGADO Editore, umelú inteligenciu využívate bez toho, aby ste si to uvedomovali. V MERGADE totiž s umelou inteligenciou pracujeme už od roku 2017. Poďme si ukázať, kde vám AI pomáha už teraz a kde ešte len čaká, kým ju objavíte.

Vytvárajte pravidlá s ChatGPT

Jedným z príkladov, kde pracujeme s umelou inteligenciou, je aplikácia Clicking Goat. Vďaka nej zapíšete dáta z externého dátového zdroja do exportu v MERGADO Store. Doteraz ste mohli využívať len jeden dátový zdroj, ktorým bol PPC systém Sklik. Ten sa s Clicking Goat prepojil cez API a následne používateľovi umožnil zapísať do exportu priemernú cenu prekliku či priemernú hľadanosť kľúčového slova. Po novom môžete ako ďalší dátový zdroj zvoliť ChatGPT, ktorý otvára množstvo zaujímavých možností, ako delegovať svoju prácu na umelú inteligenciu.

Na čo využijete OpenAI v aplikácii Clicking Goat? 

Možností, ako delegovať prácu na chatbota, máte hneď niekoľko. OpenAI môžete využiť na: 

 • generovanie textu popisu tovaru
 • roztriedenie produktov (či kľúčových slov) do kategórií
 • na preklad textu do cudzieho jazyka (zvládne spracovať aj text v rôznych jazykoch)
 •  vytiahnutie parametrov z textu.

Nastavenie OpenAI je podobné ako v prípade Skliku. Do nastavenia dátového zdroja vložíte svoj API kľúč a následne vytvoríte pravidlá. Rovnako ako pri Skliku funguje napojenie tak, že po prvom spracovaní exportu v MERGADO Editore Clicking Goat načíta vstupné dáta. Následne sa API spýta OpenAI na výsledky. Pri každom ďalšom pregenerovaní zapisuje získané výsledky. Tie držia v pamäti a na rovnaký vstup sa opakovane nepýta.

Odpovede API OpenAI/​GPTrôzne rýchle a rýchlosť sa počas dňa mení. Niekedy môžu byť veľmi pomalé a spracovanie dát trvá dlhšie.

Ako začať využívať ChatGPT v aplikácii Clicking Goat? 

 1. Ak aplikáciu ešte nemáte, zaktivujte si juMERGADO Store.
 2. Potom si vytvorte účet v OpenAI administrácii
 3. V administrácii OpenAI vytvorte API kľúč
 4. Nezabudnite si nastaviť limity útrat $ v OpenAI. 
 5. Vložte API OpenAI kľúč do aplikácie Clicking Goat
 6. V Clicking Goat vytvorte element(y), prompty testujte priamo v rozhraní Clicking Goat alebo na pieskovisku
 7. Skontrolujte výsledky
 8. Použite ich v MERGADO Editore.

 

Nechajte si od ChatGPT vygenerovať regulárne výrazy 

Regulárne výrazy sú šikovným pomocníkom, ktorý vám v texte alebo v kóde pomôže filtrovať dáta a vyhľadávať či nahrádzať texty. Sú to v podstate užitočné skratky pre množstvo rôznych príkazov, požiadaviek a pravidiel, ktoré by ste inak museli riešiť mnohými krokmi.

Pravdou ale je, že dopátrať sa reguláru v správnom tvare je niekedy na dlhé lakte. Teda aspoň to tak bolo doteraz, kým sme objavili jedného šikovného pomocníka. ChatGPT.

O regulároch sa s ChatGPT už nejaký čas rozpráva náš supporťák Luděk. Otestoval, v čom vám ChatGPT pomôže ohľadom regulárov, aj to, na čo je ešte krátky. Aký je Luďkov verdikt?

Dobrou správou je, že ChatGPT vám naozaj dokáže s regulárnymi výrazmi pomôcť. Pekne vám vysvetlí, čo jednotlivé značky znamenajú a ak mu zadáte dosť jasné zadanie, bez problému vám vygeneruje aj samotný regulárny výraz.

My sme začali konverzáciu zľahka a chatbota sme požiadali, aby nám vysvetlil význam základných regulárnych značiek. Na obrázku sa sami presvedčíte, ako sa mu to podarilo

Potom, ako nám ChatGPT vygeneroval prehľad základných regulárnych značiek, sme ho požiadali, aby nám vygeneroval výraz, ktorý nájde číslo na konci reťazca. To sa mu bez problémov podarilo.

Rozhodli sme sa jeho schopnosti otestovať na náročnejších príkladoch. Požiadali sme ho o regulárny výraz, vďaka ktorému odstránime všetky farby v našej vzorke dát. S týmto zadaním si ChatGPT tiež poradil a skutočne nám poskytol regulár, s ktorým farby odstránime.

V ďalšom prípade sme už boli o niečo menej úspešní. Namiesto všetkých farieb ako v minulom príklade sme tentoraz potrebovali odstrániť iba duplicitné farby na jednotlivých riadkoch. To sme tak tiež chatbotovi povedali:

Na prvý pohľad našu požiadavku pochopil a regulár nám oznámil. Výraz sme radšej skontrolovali na stránke Regex101, čo je skvelý nástroj na kontrolu funkčnosti regulárov, ktorý vám určite odporúčame používať. Viac sme sa o tom rozpísali na našom fóre

Potom, čo sme do príkazového riadka zadali vygenerovaný regulár a text, na ktorý sa má aplikovať, zistili sme, že regulár vytvorený chatbotom si poradil iba s jednoslovnými farbami. Duplicitné farby tvorené z dvoch výrazov, ako je napr. čierno-béžová, nerozpoznal a do regulára nezaradil.

Dôveruj, ale chatbota preveruj

Ako môžeme na príkladoch vyššie vidieť, chatbot niekedy na prvú dobrú nevygeneruje výraz, ktorý potrebujeme. Oplatí sa byť preto čo najšpecifickejšie. Nič nepokazíte tým, keď chatbotovi dáte rovno príklad toho, čo od neho chcete. Nebojte sa s ním viesť dialóg a svoju požiadavku upresňovať. A nakoniec nezabudnite skontrolovať správnosť reguláru, či už vytvoreného vami alebo chatbotom — napríklad na spomínanom Regex101.

Stiahnite celý web do jedného CSV

Ďalšou z inteligentných aplikácií, ktorú odporúčame začať používať, je Scraping Camel. Táto appka prechádza stránky vášho webu, ukladá potrebné informácie a z nich potom vytvorí CSV súbor. Ten využijete na automatizáciu tvorby reklám a analýzu webu samotného. Vďaka AI vie Scraping Camel počítať slová na weboch či generovať kľúčové slová.

 1. Ako si zapnúť Scraping Camel AI?

 2. Zaktivujte si aplikáciu MERGADO Store.
 3. Vytvorte webovú stránku a zapnite si AI elementy (napr.: SC_WORDS_AGG_MIN_FREQ_3 alebo SC_NUMBER_OF_WORDS).
 4. Vytvorte si prvú analýzu kľúčových slov.

Či už AI nástroje aktívne využívate, alebo sa ešte len chystáte, v tomto článku sme si ukázali, akú umelú inteligenciu v MERGADO Systéme využijete už dnes. AI otvára dvere rýchlejšej hromadnej úprave dát a preto sa jej benefity oplatí využívať aj pre váš biznis. Aké sú ďalšie možnosti využitia AI na správu vašich dát? To si ukážeme v ďalších článkoch!

 

Mohlo by vás zaujímať:

Veronika Kusalíková

Copywriterka a obsahová špecialistka Veronika má pod palcom anglicky hovoriaci trh. Slová o MERGADU i novinky zo sveta e‑commerce šíri a prekladá na blogu alebo sociálnych sieťach. Keď práve neťuká do klávesnice, spoznáva rôzne časti Európy, pletie si sveter alebo hľadá poklady v bazároch.