Dostaňte dáta z Mergada do Google Sheets

Potrebujete monitorovať dáta z Mergada, filtrovať ich alebo zdieľať s členmi tímu? V novom miniseriáli vám ukážeme, ako ľahko ich dostanete z Mergada do vami používaných služieb. Ako prvé si predvedieme, ako dáta z Mergada posielať do služby Google Sheets.

 

Potrebujete monitorovať dáta z Mergada, filtrovať ich alebo zdieľať s členmi tímu? V novom miniseriáli vám ukážeme, ako je ľahko dostanete z Mergada do vami používaných služieb. Ako prvé si predvedieme, ako dáta z Mergada posielať do služby Google Sheets.

Ľahká spolupráca pomocou Mergada a Google Sheets

Google Sheets je často používaný nástroj, v ktorom si vytvoríte prehľadné tabuľky pre spoluprácu s kolegami z vášho tímu. Mnoho profesionálov používa túto službu na ďalšie spracovanie dát (triedenie, filtrovanie, monitorovanie, a pod.).

Ak potrebujete dostať dáta z Mergada do Google Sheets, postup je nasledovný:

  1. V novom sheete zadajte do prvej bunky funkciu pre import XML feedu: IMPORTXML, ktorá má nasledujúci syntax: https://support.google.com/docs/answer/3093342?hl=cs.
  2. URL adresu vezmite z Mergada -> použite výstupnú URL.
  3. XPath cestu môžete nastaviť podľa potreby, napr. keď máte produkty v elemente SHOPITEM, použijete “// SHOPITEM”.
  4. Google Sheets vám dáta načíta a rozdelí do stĺpcov — každý produkt na jednom riadku.

Feedy vo formáte Zboží.cz obsahujú definíciu “xmlns”, kvôli ktorej musíte upraviť XPath. Pre tieto feedy použite nasledujúci XPath cestu: “//*[local-name()=‘SHOPITEM’]”.

V rámci importu do Google Sheets dokážete pomocou vhodne zadanej cesty XPath importovať niektoré dáta a vytvárať si jednoduché podmienky. Pokiaľ chcete napr. vypísať iba PRODUCTNAME pre produkty s cenou PRICE_VAT väčšiu alebo rovnú ako 500, použite ako XPath: “// SHOPITEM [PRICE_VAT> = 500] / PRODUCTNAME”.

V Google Sheets môžete dáta filtrovať pridaním filtrov, použiť podmienené formátovanie, využiť scripty, nechať si posielať na e‑mail prehľad zmien a ďalšie funkcie samotných Google tabuliek.


Google Sheets majú určité obmedzenia na veľkosť importovaných dát, nezvládnu načítať skutočne veľké súbory, je preto dobré s tým počítať. Napojenie dát z Mergada je skutočne jednoduché a vy alebo váš tím vďaka tomu získate skutočný prehľad nad vašimi dátami.

Mohlo by vás zaujímať:

Lukáš Horák

Lukáš sa v Mergade stará o väčšinu komunikácie v češtine. Prostredníctvom blogu, e‑mailu a sociálnych sietí pravidelne zásobuje čitateľa aktualitami z e‑commerce, novinkami a tipmi z Mergada. Pokiaľ práve nie je copywriter, užíva si príjemné veci ako badminton, výlety medzi utajené skvosty osemdesiatkovej hudby a plody mora podávané s červeným vínom.