Inzerujete na porovnávačoch tovaru pomocou Mergada a stáva sa vám, že upravené dáta o produktoch sa na porovnávače dostávajú s oneskorením? Aby ste si urobili lepšiu predstavu, ako prenos dát funguje, popíšeme proces cesty XML či CSV feedu z vášho e‑shopu cez Mergado až do tovaru porovnávača.

Inzerujete na porovnávačoch tovaru pomocou Mergada a stáva sa vám, že upravené dáta o produktoch sa na výrobky dostávajú s oneskorením? Aby ste si urobili lepšiu predstavu, ako prenos dát funguje, popíšeme si proces cesty XML či CSV feedu z vášho e‑shopu cez Mergado až do tovaru porovnávača.

Zjednodušene si proces môžeme predstaviť ako cestovanie na väčšiu vzdialenosť, keď máte po ceste niekoľko prestupov a jednotlivé spoje na seba nenaväzujú úplne presne.

1. Dáta na e‑shope

Podobne je to s generovaním feedov: e‑shopy zvyčajne generujú nový feed v konkrétne časy (ako je to zrovna u vás zistíte u poskytovateľa svojho e‑shopového riešenia alebo to nájdete v administrácii e‑shopu). Dajme tomu, že generuje nový feed každých 6 hodín (o 04:00, 10:00, 16:00 a 22:00). Ak teda zmeníte dáta v 10:30, nasledujúcich päť a pol hodiny sa žiadna zmena v porovnávačoch prejaviť nemôže, pretože majú k dispozícii starý feed. To je prvý zdroj omeškania, s ktorým môžete pracovať. Buď znalosťami časov generovania jednotlivých feedov alebo ich úpravou tak, aby to vyhovovalo vašim požiadavkám (napr. častejšie generovanie).

2. Priechod dát Mergadom

Ďalšie oneskorenie môže vzniknúť v Mergade. To si sťahuje dáta z e‑shopu raz za 2 – 4 hodiny podľa vyťaženosti servera. Ak ste teda úpravy vykonali v 10:30, váš feed sa aktualizoval až v 16:00 a Mergado si dáta stiahlo o 11:00, 13:00 a 15:30, tak si váš aktualizovaný feed stiahne znovu až v cca 17:00 — od zmeny v tú chvíľu uplynulo už viac ako 7 hodín. Informácie o tom, kedy si Mergado naposledy stiahlo vaše dáta, vykonalo úpravy podľa platných pravidiel a vytvorilo aktualizovaný feed pre cenové porovnávače, nájdete na karte História (pozri screenshot). Tam nájdete aj informáciu o tom, kedy si feed stiahla Heureka alebo iný porovnávač podľa toho, o aký export sa jedná. 

Stránka história

3. Dáta dorazili na porovnávač tovaru

Tretím “prestupom” je potom sťahovanie do porovnávača, ktorý má tiež svoju frekvenciu. Aj tú zistíte na karte História v Mergade (napríklad Heureka sťahuje feedy približne každé dve hodiny). Ani tu ešte proces prenosu feedu nekončí. Porovnávač musí zmeny spracovať na svojej strane, čo môže tiež trvať.

Kde pri posielaní nových dát ušetriť čas?

S ohľadom na to, čo už teraz viete o ceste vášho feedu, môžete: 

  • plánovať najmä veľké úpravy dát tak, aby sa na porovnávači prejavili čo najskôr,
  • upraviť frekvenciu generovania feedu z vášho e‑shopu,
  • využiť možnosť Pregenerovať zmenené v Mergade na karte Nastavenie exportu

Alebo si jednoducho urobiť pauzu na kávu, ak viete, že sa zmeny prejavia až za hodinu.

Skontrolujte si, kedy generujete feedy a časy, v ktorých ich sťahuje Mergado aj porovnávač na konci celého procesu. Pokiaľ podľa nich naplánujete vašu prácu na nastavovanie inzercie, do veľkej miery sa vám podarí zrýchliť prenos dát.

Mergado na 30 dní zadarmo
  • feed si upravíte sami a ušetríte náklady za prácu programátora
  • plný prístup ku všetkým funkciám už v skúšobnej verzii

Mohlo by vás zaujímať:

Daniel Czetner

Daniela znáte ze slovenské podpory Mergada. Pomáhá řešit trable, píše návody do nápovědy a testuje novinky v Mergadu. V týmu má jasně nejdelší dredy a v drsnosti humoru se mu vyrovná snad jen spolupracovník Přemek.