Spoznajte široké možnosti práce s regulárnymi výrazmi

Článok uverejnený 27.01.2020

Či už riešite nastavenie inzercie, novú kampaň alebo úpravu dát produktov v Mergade, s regulárnymi výrazmi zvládnete každú zložitejšiu úlohu. Spoznajte ich princíp a naučte sa ich účelne používať pri každodenných úlohách.

 

Značky tvoria základ úspechu

Za regulárnymi výrazmi nehľadajte žiadnu ťažkú matematiku. Ide o šikovného pomocníka v podobe špeciálnych textových znakov, ktorý pracuje na základe určitých syntaktických pravidiel. Všeobecne ho využijete pri práci s Excelom, programovaní, na rôznych platformách, aplikáciách alebo aj v Google tabuľkách.

Funkcia vám výrazne ušetrí čas pri hromadných úpravách dát. Používa sa pri vyhľadávaní textu, ktorý tvoria jednoduché značky ako bodka, hviezdička, otáznik či symbol plus. Tie najdôležitejšie značky z radu používaných regulárov nájdete v tejto prehľadnej tabuľke.

Prehľadná tabuľka niektorých znakov, ktoré sa používajú aj v Mergade.

Rýchlejšia práca v Mergade

Ak používate Mergado a opakovane narážate na zložitejšie či neriešiteľné úlohy, nevzdávajte to. Siahnite po regulároch, ktoré sú naplno implementované aj v Mergade. Uľahčia vám prácu s rôznymi činnosťami, ako sú odstránenie duplicitných slov, tvorba výberov i premenných, získanie špecifických informácií, alebo nahradenie konkétneho textu pri produktoch.

Najčastejšie využitie regulárov nájdete pri pravidlách Nájsť a nahradiť či Hromadne prepísať podľa hodnôt. S ich pomocou napr.:

  • odstránite veľkosť z elementu PRODUCTNAME
  • skontrolujete EAN kód a hromadne ho odstránite z popisku produktu
  • skrátite URL adresy produktov
  • naplníte parameter hodnotami z iného elementu

 

Regulárne výrazy si vytvoríte aj mimo Mergada, napr. na stránke regex101.com. Detailnejší postup práce s týmto webom nájdete na našom fóre.

Vytvorenie nového výbeu s pomocou kritéria "Končí na regulárny výraz" \?. * pri zkrátení URL adresy produktu vo feede.
Založenie nového pravila typu Nájsť a nahradiť, kde pre vyššie vytvorený výber prepíšeme hodnotu na prázdnu.

Funkcia regulárnych výrazov vám ušetrí čas pri pokročilých úkonoch a stane sa vašou oporou. Dôležité je však poznať základné pravidlá a naučiť sa ich efektívne aplikovať. Osvojte si používanie regulárov na jednom z našich školení. Náš Luděk vám na praktickom workshope ukáže základné značky, pomôže vám vytvoriť prvé reguláry a presvedčí vás, že sa ich netreba vôbec báť.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Služby našepkávača v Mergade sú stávka na istotu

Uľahčite si správu inzercie a nastavujte správne kategórie pomocou implementovaných stromov produktov. Tie sú k dipozícii pre mnohé porovnávače tovaru a každý z nich má vlastnú štruktúru. Nestrácajte sa v nich a zistite, ktoré všetky Mergado našepkáva.

18.12.2019
Zachovajte hodnoty v elementoch podľa potreby s pravidlom Import dátového súboru

Naša podpora pomáha denne s nastavením Mergada e-shopárom, ale aj agentúram, ktoré riadia inzerciu veľkým klientom. Pred časom sme dostali zaujímavý dotaz, ako zachovať cenu vo výstupnom feede veľkoobchodníka, aj keď sa v priebehu roka mení jej výška v rámci nastavovania zľavových akcií pri jednotlivých maloodberateľov.

17.12.2019
Zbavte sa častých chýb v XML feede

Chcete využívať Mergado efektívne, no narážate na opakujúce sa prekážky? Minulý článok vám priniesol tipy na najčastejšie úpravy feedu. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na frekventované chyby akými, sú aj prázdny element MANUFACTURER, alebo chýbajúci identifikátor v Google nákupoch.

02.10.2019

Pridať nový komentár