Prečo je dobré mať tovar svojho e-shopu v produktových kartách na Heureke zoskupený a premýšľanie o výzvach, ktoré s tým súvisia

Najprv pár slov o zoskupovaní

Zoskupením do produktovej karty myslím situáciu, kedy sa ponuka vášho e-shopu vypíše v produktovej karte medzi ponukami ostatných e-shopov, viď príklady nižšie. Nezoskupené položky tovaru bývajú dohľadateľné iba cez fulltextové vyhľadávanie.

Heureka a NajNakup.sk karty

Príklady spárovaných položiek tovaru v kartách.

Prečo sa dalo o výhodnosti zoskupenia do produktovej karty pre e-shop pochybovať

Pretože môžete povedať „...ja optimalizujem svoj tovar na TOP vyhľadávacie dotazy na Heureke. Na tieto dotazy som vo fulltexte prvý a užívatelia preklikávajú na stránky môjho e-shopu v hojnom počte. Vo väčšom, ako keby bol v produktovej karte s ostatnými konkurenčnými predajcami...“

Aké sú výsledky

Použil som čísla dvoch odlišných e-shopov. Jeden predáva elektro „bežným“ zákazníkom, druhý zas luxusný tovar zákazníkom menej citlivým na cenu. Upozorňujem, že ide len o dva e-shopy. Čísla teda berte čisto orientačne.

V tabuľke vždy uvediem podiely:

 • počtu položiek v danej skupine tovaru celkom
 • počtu preklikov
 • ceny zaplatenej za prekliky
 • počtu objednávok
 • tržieb

Dáta sa týkajú Heureky a pochádzajú z aplikácie Heureka Watchdog. Tá má mierne odlišnú metodiku na výpočty, než samotná Heureka. Musím ďalej doplniť, že oba e-shopy sú už dlhší čas v starostlivosti marketingových odborníkov jednej z mojich certifikovaných agentur. Čiže napríklad podiel nespárovaných položiek je mimoriadne nízky. Zvyčajne majú e-shopy, ktoré sa o inzerciu doposiaľ nestarali, podiel nezoskupených položiek tovaru i viac ako 30 %.

E-shop 1

Mergadova tabulka 1

E-shop A

Mergadova tabulka 2

Čo z tabuliek vyplýva

 • E-shop A má abnormálne pekne spárovaný tovar. Ide o výsledok dlhodobej práce, váš e-shop má pravdepodobne podiel nespárovaných položiek rádovo v desiatkach percent. Viac zistíte pomocou aplikácie Heureka Watchdog.
 • Drvivú väčšinu tržieb prináša týmto e-shopom práve tovar spárovaný do kariet, kde sú ponuky viacerých e-shopov.
 • Produktové karty, kde je ponuka vášho e-shopu sama, prinášajú tiež tržby.
 • Je dobré poznať príčinu nespárovanosti. Niekedy ide o skutočne okrajový tovar, inokedy o chybne riadenú inzerciu.
 • Produktové karty, kde je naša ponuka sama, môžu tvoriť veľkú časť „spárovaného tovaru“. Tieto položky nájdete buď v sortiment reporte Heureky alebo v Heureka Watchdog tu v Mergade. Watchdog Vám ponúkne i nástroj na prepárovanie do alternatívnych produktových kariet.

Mergadove zamyslenie nad spárovaním

Zamyslime sa nad prúdením užívateľov naprieč Heurekou. Drvivá väčšina ich prichádza zo SEO a PPC reklamy. A tieto zdroje návštevnosti potrebujú vstupné stránky. Vstupnými stránkami sú predovšetkým:

 • produktové karty tovaru
 • stránky kategórií

Výsledky fulltextového vyhľadávania minimálne. Je teda logické, že produktové karty rozdelia medzi inzerujúce e-shopy najviac návštevníkov. Tým nechcem popierať princíp optimalizácie na TOP kľúčové slová, ale v praxi vidím väčšie zisky pri „upratovaní“ v portfóliu e-shopu, správnom zatriedení a napárovaní tovaru do populárnych produktových kariet.

O ďalších výhodách zaradenia medzi konkurenčných predajcov

Môžete mi povedať, že zaradením medzi konkurenčné ponuky e-shopov Vaša ponuka zapadne a nebude vidno. Ale i tu vidím veľký potenciál. Správne zatriedenie ponuky Vám totiž dá správnu spätnú väzbu na Vašu ponuku. Pokiaľ Vám napr. Pricing Monitor tu v Mergade zahlási, že ste príliš drahí, je to dôležitá informácia. Nevravím, že máte hneď znížiť cenu, ale mali by ste o tom vedieť a s touto informáciou správne pracovať. Napríklad pri argumentácii zákazníkovi, prečo si má priplatiť za doplnkové služby a nakúpiť práve u Vás, alebo v zameraní na marketingové kanále, kde bude porovnanie s konkurentmi menej intenzívne.

Mimochodom, povedali ste si nahlas, aká je cenová stratégia vášho e-shopu? A povedali ste to i svojim kolegom? Ale to sme trochu od spárovanosti odbočili. Jednoducho, z mojich výpočtov vychádza, že e-shop, ktorý má tovar pekne spárovaný do kvalitných kariet, predá cez vyhľadávač tovaru viac.

Pridať nový komentár