Uľahčite si prácu v Mergade pomocou tvorby vlastných makier

V stredu 18.3. prišiel na svetlo sveta veľmi nadupaný release Mergada. Okrem menších noviniek a opráv obsahuje dve pecky, ktorých pomocou ukrojíte ďalší cenný čas z práce marketérov a e-shoparov. Prvá novinka je možnosť tvorby vlastných makier. Naučte sa, ako váš export nastaviť ľahko a rýchlo.

 

Makrá si vytvoríte sami

Makrá – teda prednastavené akcie, ktorými zrýchlite niektoré úkony z Mergada, v našom nástroji nájdete od loňského podzimu. Doteraz ste však mohli spúšťať iba nami prednastavené makrá. Náš vývojársky tím preto na editori makier a celkovom rozhraní zapracoval a vy vďaka tomu po novom dokážete makrá sami vytvárať.

Ako funguje makro v Mergade?

Správne vytvorené makro za vás vykoná úkony v Mergadu rýchlejšie a bez chyby. Prečo teda v exportoch niečo zdĺhavo nastavovač ručne, keď všetko zvládnete urobiť automatizovane?

Aké akcie v makrách zvládnete:

 • vytvoriť element – a k nemu voliteľne i štandardnú premennú
 • vytvoriť výber – vstupný a výstupný
 • vytvoriť pravidlo – aktuálne je možné vytvárať pravidlá typu Prepísať, Nájsť a nahradiť, Skryť produkt, Skrátiť hodnotu, Zmeniť veľkosť písmen, Zaokrúhliť, Nastaviť UTM parametre, Odstrániť HTML tagy a Výpočet; zatiaľ nie je možné vytvárať hromadné pravidlá.
Vytvárajte a spravujte makrá v položke Vlastné makrá v menu na hlavnej stránke.

Čo je dôležité vedieť

 1. Makro pred svojim spustením nemá väzbu na žiadny konkrétny export – preto v ňom neuvidíte výbery z žiadneho vášho existujúceho exportu: Pravidlá definované v makre je možné aplikovať iba na výbery, ktoré sú definované v tom istom makre.
 2. Makro vykoná predpísané akcie, ale nemá väzbu na export, pri ktorom bolo spustené.
 3. Správanie makra je možné meniť pre konkrétnu situáciu pred jeho spustením pomocou definovania parametrov:
 • názov (napr. Element pre cenu)
 • typ (jedna z možností: text, číslo, element)
 • východziu hodnotu (napr. PRICE_VAT)

Ďalšie vlastnosti makra

 • Názov makra
 • Popis makra (k jeho formovaniu je možné použiť GitHub Flavored Markdown)
 • Jazyk makra (ktorým špecifikujete jazykovú mutáciu svojho makra)
 • Formát makra (ktorým špecifikujete, pre ktoré formáty podporované Mergadom bude vaše makro odporúčané)

Čo s vytvoreným makrom?

 1. Makrá môžete spúšťať nad svojimi exportami v Mergade – v exportoch pre to nájdete položku Makrá.

 2. Makrá môžete zdielať s ostatnými užívateľmi, ktorí si ich môžu naimportovať do vlastnej kolekcie. Ak makro upravíte, všetci užívatelia, ktorí ho používajú, budú môcť makro aktualizovať podľa vašich zmien (alebo zmeny ignorovať).

Makrá môžete zdielať s ostatnými užívateľmi.

Pustite si praktického video-sprievodcu makrami:

Zrýchlite si prácu s makrami v Mergade. Vyskúšajte ich vytváranie, je to veľmi jednoduché. O ďalších možnostiach tohto nástroja vás budeme čoskoro informovať. A ak k ich používaniu máte nejaké poznámky, budeme radi, keď nám ich zdelíte.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Používajte Makrá

Pred časom sme vám predstavili novú funkciu Makrá. V priebehu jej testovania sme za pomoci našich power userov vylepšili niektoré ich funkcie a zapracovali nové. Poďme si urobiť krátky prehľad o tom, kde všade vám zjednodušia prácu.

18.03.2020
Mergado FAQ: Fakturácia v Mergade

Na začiatku každého mesiaca prebieha v Mergade fakturácia za spravované e-shopy. Mnohokrát nám však prichádzajú opakujúce sa dotazy spojené s vystavenými faktúrami, ich nastavením či zmenou údajov. Druhý diel série článkov zameraných na frekventované otázky v Mergade sa bude zaoberať preto fakturáciou.

11.03.2020
Mergado FAQ: Platby za Mergado

Predchádzajúce dva diely z našej série o frekventovaných dotazoch zosumarizovali podstatné otázky o pregenerovaní feedu a fakturácii. V treťom pokračovaní vám zodpovieme na otázky ohľadom platenia za Mergado, tarifoch a ponúkaných zľavách.

17.03.2020

Pridať nový komentár